През 2025 г. китайската Нова година започва на 29 януари и ще продължи до 16 февруари 2026 г. Датите се променят, защото в Китай всичко зависи от лунния календар. В Китай празникът се нарича още Лунна Нова година.
Според китайските обичаи Нова година се празнува 15 дни, така че ще се празнува до 12 февруари.
Китайската Нова година е древен празник, който е на повече от четири хиляди години. Смята се, че е въведен от един от императорите на Поднебесната империя Шун. Денят, в който той се възкачи на трона, беше първият ден от новата година. Оттогава Китай започна да празнува Нова година на този лунен ден.
Всяка година е посветена на едно от 12-те зодиакални животни: заек, дракон, змия и т.н. Символът на годината има и определен цвят, който съответства на един от петте елемента – вода, земя, огън, дърво и метал. Всяка комбинация се повтаря веднъж на всеки 60 години. 2024 беше годината на Зеления дървен дракон, а 2025 беше годината на Зелената дървена змия
Китайците започват да се подготвят за Нова година няколко седмици по-рано. Тържествата завършват с Празника на фенерите – един от най-красивите и зрелищни в Поднебесната империя.
Друга китайска традиция е почистването на къщата: те изваждат нещата от шкафовете и ги сортират на това, което им трябва и това, което не им трябва. Тези, които вече са служили на предназначението си, се подаряват или изхвърлят – вярва се, че те съхраняват застоялата през годината енергия. Ако се отървете от ненужните неща, тогава в къщата ще има място за нови емоции.
В Китай е обичайно Нова година да се празнува със семейството. На този празник тези, които живеят в чужбина, се прибират у дома и прекарват време с близките си. Всички членове на семейството се опитват да се съберат на празничната трапеза. Новогодишният празник е най-важната вечеря в годината.
Семейна празнична вечеря
Традиционно на празничната трапеза се сервира задушена или задушена риба. Символизира изобилие и просперитет през следващата година. Друго популярно ястие от съчуанската кухня е пилето gongbao. Това е пилешко филе, което се запържва с люти чушки, зеленчуци и фъстъци. На новогодишната трапеза можете да видите и кюфтета – те обикновено са четири и се наричат “Четири щастие“. Всяка една от топките символизира късмет, дълголетие и радост. Приготвят свинско, патешко, сладък ориз със захаросани плодове, пилешка супа и много други.
По-старото поколение обича да готви готвене – смесица от всичко, което има в хладилника. Обикновено това е пилешки бульон, към който се добавят шунка, бекон, кюфтета, свински бъбреци, свинско месо, гъби шийтаке и калмари. Всеки регион на Китай приготвя това ястие по различен начин.
Новогодишни тържества
На Нова година е обичайно къщите да се украсяват в червено и да се пускат червени фойерверки. Този обичай е свързан с китайски мит. Според една легенда в древността чудовището Ниан слизало на Земята веднъж годишно. То поглъща добитък, изчерпва запасите и взема деца. Но един ден в селото дошъл старец и окачил червени украси по къщите. Самият той беше в червени дрехи. Старецът подпалил бамбука, който с пукащия си звук изплашил чудовището и то изчезнало в морските дълбини. Оттогава хората в селото започнаха да украсяват къщите си с червени панделки с новогодишни пожелания и да окачват шарки на прозорците. Смята се също, че фойерверките прогонват злите духове.
Днес по улиците на Китай на Нова година можете да видите хартиени червени фенери. Над вратите на къщите си китайците обичат да окачват изображение на йероглифа „фу“, което се превежда като „щастие“. Обикновено се обръща – вярва се, че така късметът ще сполети къщата.
По улиците гърмят фойерверки – те символизират началото на новата година.
В Китай възрастните дават на децата пари в червени пликове Hongbao за Нова година. Вярва се, че така по-възрастното поколение предава късмета и изобилието на по-младите. В някои региони hongbao се дава на неженени приятели, така че всичко да се получи в любовта.
Червените пликове се наричат “yasuqian“ – преведено като „пари, които предпазват от Sui“. Според легендата се смятало, че демонът Суи се появява на Нова година. Чудовището докоснало челата на спящите деца и те станали слабоумни. За да спасят децата си от демона, родителите стояли будни цяла нощ и палели свещи до леглата си. Легендата разказва, че една семейна двойка, преди да си легне, дала на бебето да си играе с монети на червен конец, за да не заспи. Но цялото семейство беше победено от съня. През нощта демонът Суи дойде и искаше да докосне бебето, но монетите блестяха с ярка светлина и изплашиха чудовището. Оттогава стана обичайно да се дават на децата монети на червен конец за Нова година. След това конецът беше заменен с плик, където бяха поставени парите.
На Нова година можете да видите танцуващи фигури на лъвове и дракони по улиците на Китай. Танцът на лъва се изпълнява от двама актьори, които управляват огромна фигура – единият движи главата и предните лапи на животното, а другият движи задните му лапи. В Северен Китай лъвовете излизат по двойки – мъжкият има червен лък на главата, а женската – зелен. В южната част на страната лъвовете имат различни цветове, имат рог на главата си, а на челото им е прикрепено огледало – злите духове се виждат и се плашат. В Китай това животно символизира сила, величие и смелост.
Драконът е едно от основните почитани животни в Китай, единственото митично от целия зодиакален цикъл. Китайците дори наричат себе си потомци на дракона, той символизира сила и носи късмет. Танцът на дракона се е превърнал в един от важните обичаи на празнуването на Нова година. Съществува по време на династията Хан (200 г. пр. н. е. – 200 г. сл. н. е.).
Интересни факти за китайската нова година
Не можеш да подстрижеш косата си
През първите дни на празника китайците не се подстригват. Смята се, че това може да „отсече“ късмета.
Не можете да миете косата си или да перете дрехите си
Да си измиеш косата на Нова година означава да измиеш късмета си. Не се препоръчва и прането на дрехи, особено в дните, посветени на бога на водата.
Червени панделки за кучета и котки
Понякога домашните любимци се украсяват с червени панделки. Така се предпазват от зли духове и привличат късмет.
Изгаряне на пари
Китайците изгарят фалшиви хартиени пари, за да гарантират благополучието на своите предци в отвъдния живот. И разбира се, това привлича късмет в семейството.
Суеверни подаръци
В Китай не можете да подарите часовник – това е символ на сбогуване. Огледалата носят лош късмет, затова и не се подаряват.
Псувните са забранени
По време на празника не бива да ругаете и да говорите негативни неща. Думите „смърт“ и „загуба“ също са забранени.
Не изхвърляйте боклука
През първите дни на празника хората не изхвърлят боклук – така пазят късмета в къщата. Дори се препоръчва да се събира само вътре в къщата, а не навън.
Четири е забранен
Числото четири се смята за нещастно число в Китай – произнася се „смърт“. Затова на този ден се опитват да го избегнат.