Слагате смарт часовника си, преди да отидете да бягате, но той показва пулса ви при 200 удара, въпреки че едва се задъхвате.
Или по време на стресираща среща, джаджата ви уверява, че сърцето ви бие като на йоги.
Производителите рекламират точността на сензорите, но я крият: дори топ моделите често лъжат. Учени и инженери разкриха причини, които ще променят разбирането ви за „умните“ технологии. И да, не е само потната ви ръка.
Първата причина е принципът на работа на оптичния сензор. Часовникът използва PPG (фотоплетизмография) технология: зелени светодиоди светят през кожата, а сензор разчита отражението от кръвния поток.
Но ако устройството виси на китката ви или е натиснато твърде хлабаво, светлината се разпръсква и алгоритъмът получава „шум“.
Проучване на Калифорнийския университет показва, че грешката се увеличава с 25-30% при движение.
Например, докато бягате, часовникът отчита не само пулса, но и мускулните вибрации.
За да сведете до минимум грешката, затегнете каишката така, че да няма празнина между кожата и сензора, но не притискайте артериите.
Втората тайна е цветът на кожата и татуировките. Светодиодите са по-лоши при „проникване“ в тъмни тонове на кожата, лунички или татуировки.
Пигментът абсорбира зелена светлина, карайки сензора да открива фалшиви вибрации.
През 2020 г. списание Nature публикува статия, която показва, че при хората с тъмна кожа грешката при измерване на сърдечната честота достига 34%.
Ако забележите, че часовникът ви лъже по време на тренировка, опитайте да го носите по-високо на китката си – кожата там е по-тънка и сензорът работи по-точно.
Третият проблем е студът и влагата. През зимата кръвоносните съдове се стесняват, кръвотокът се забавя и сензорът не може да открие ясен сигнал.
А потта или дъждовните капки създават оптични смущения. Учени от Масачузетския технологичен институт установиха, че при температури под +10°C, точността пада с 20%.
Избършете гърба на часовника си, преди да направите измервания и избягвайте да тренирате в студено време без близък контакт с кожата си.
Четвъртата тайна е конфликт с други устройства. Ако имате фитнес гривна или магнитна гривна на ръката си, те могат да създадат електромагнитни смущения.
Дори часовниците с метална каишка понякога изкривяват показанията. Отстранете всички външни принадлежности от китката си и проверете пулса си отново.
Петата причина е остарелият фърмуер. Алгоритмите за обработка на данни непрекъснато се подобряват, но много потребители не актуализират своя софтуер с години.
Например по-старите версии неправилно филтрират „шума“ от движение и го приемат погрешно за сърдечен ритъм.
Отидете в придружаващото приложение и включете автоматичните актуализации. Това ще подобри точността с 15-20%, особено за редки сценарии като плуване или колоездене.
Шестата грешка е неправилно калибриране. Интелигентните часовници трябва да бъдат „обучени“ към пулса ви в покой.
Ако ги носите направо от кутията без никакви корекции, алгоритъмът взема средни стойности, които не отговарят на реалността.
Отидете в настройките на приложението, намерете секцията „Калибриране на сензора“ и следвайте инструкциите: 5 минути почивка, равномерно дишане.
Седмият фактор е аритмията и медицинските характеристики. Часовникът е предназначен за средния потребител.
Ако имате неравномерен пулс, ниско кръвно налягане или специфични заболявания (например тахикардия), сензорът няма да е подравнен.
В такива случаи сравнете показанията с медицински тонометър или ЕКГ устройства.
И най-важното, часовникът измерва пулса на периферната артерия, а не на сърцето. Разликата между китката и гърдите може да бъде до 5-10 удара.
За точност поставете пръста си върху каротидната артерия, пребройте ударите за 15 секунди и умножете по 4 – това ще даде по-обективен резултат.
Сега знаете: „лъжата“ на интелигентния часовник не винаги е по вина на притурката.
Фитнес, физиология и дори времето влияят върху данните.
Но ако настроите устройството правилно и вземете предвид грешките, то ще се превърне в надежден помощник.
И ако имате съмнения, не се паникьосвайте. Импулс 200 на екрана най-често означава, че просто не сте затегнали добре каишката.
P.S. Инженерите препоръчват да носите часовника от вътрешната страна на китката по време на йога или медитация – там кръвоносните съдове са по-близо до кожата и измерванията ще бъдат по-точни.