Въпреки високата си хранителна стойност, прекомерната консумация на черен дроб може да бъде вредна за здравето. Този продукт не трябва да се консумира повече от веднъж седмично поради високото съдържание на витамин А.
Защо не трябва да ядете черен дроб често
Яденето на черен дроб във всякаква форма, независимо дали е класическо пюре от бекон и лук или като пастет, може да бъде опасно за вашето здраве. Проблемът е не само високото съдържание на холестерол, но и високото количество витамин А, което може да доведе до прекомерна консумация в диетата.
Въпреки че черният дроб е постно месо и с ниско съдържание на наситени мазнини, той е пълен с холестерол, витамини и минерали като желязо, мед, цинк и витамини A, B и D.
Трябва да ядете черен дроб или чернодробен пастет не повече от една порция седмично. Ако ядете черен дроб, избягвайте всякакви добавки, които също съдържат витамин А под формата на ретинол.
Ако сте бременна или планирате да забременеете, напълно избягвайте черния дроб, чернодробните пастети и добавките, съдържащи ретинол. Жените, които са преминали през менопаузата, трябва да ограничат консумацията на черен дроб до не повече от веднъж седмично.
Влиянието на витамин А
Витамин А, известен също като ретинол, се намира в различни храни. Освен в черния дроб, той се съдържа в сиренето, яйцата, мазните риби, обогатените нискомаслени пасти за мазане, млякото и киселото мляко.
Консумирането на повече от 1,5 mg (1500 mcg) витамин А дневно в продължение на няколко години има потенциал да отслаби костите, като по този начин увеличава риска от фрактури с напредване на възрастта. Това важи особено за по-възрастните хора, особено жените, които са по-склонни да развият остеопороза, заболяване, което изтънява костите.
Симптомите на предозиране с витамин А включват:
гадене и повръщане
замаяност, главоболие
зрително увреждане (замъгляване, фотофобия)
дразнене на кожата, сърбеж
болки в костите и ставите
белене на кожата
сухота на лигавиците
загуба на коса
проблеми с черния дроб
намалена минерализация на костите (риск от фрактури)