За 6 месеца трябва да се посочат проблемите, а решенията им да се опишат с конкретен срок
Пенсионната система ще бъде реформирана, за да се изчисти от грешки, но не на парче, а с конкретни мерки, които да са разписани по години. Промяната трябва да се случи с пътна карта, която да се разработи за 6 месеца.
Това предвижда общо предложение на управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН, с което Народното събрание ще задължи Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Национална агенция за приходите да разработят пенсионна реформа.
Управляващите напомнят, че през миналата година бяха направени четири ключови документа за състоянието на пенсионната система.
“Те подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система, като се обръща внимание на демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии. Препоръчва се провеждането на реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително
преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране”,
пишат в мотивите си управляващите. И изброяват и други мерки на експертите за спазването на принципа принос-права, извеждане от бюджета на държавното обществено осигуряване на разходите с характер на социално подпомагане и др.
“Всичко това налага и предполага 25 г. след началото на реформата в пенсионната система и въвеждането на тристълбовия пенсионен модел, при идентифицирани вече състояние, проблеми и предложения за усъвършенстването ѝ, да бъде разработена пътна карта с определяне на действията по усъвършенстването на пенсионната система във времеви диапазон”, пишат още вносителите. Предлагат срокът за разработването ѝ да е 6 месеца, а след това да се обсъди в бюджетната и социалната комисия. Те отбелязват, че водеща и координираща роля в този процес трябва да имат министъра на труда и социалната политика и министъра на финансите, пишат от 24часа.бг.
Какво показаха четирите анализа:
В края на август актюерският доклад на НОИ показа, че държавата трябва да ограничи щедростта си към пенсиите и те да растат с по-малък темп, като за целта трябва да се направят и реформи. Тогава те разписаха два сценария. Според първия осигурителната вноска за пенсия за родените след 1959 г. трябва да започне да се увеличава. Идеята бе това да става плавно – само с един процентен пункт на всеки 5 г.
Така според актюерите тя трябва да стигне 19,8% от осигурителния доход през 2045 г. А в средносрочната си прогноза.