Преди се смяташе, че борнейските жаби с плоска глава са развили кожно дишане, но изследователите са открили малък нов орган.
Трима морски биолози от Природонаучния музей на Университета на Флорида са открили, че Barbourula kalimantanensis, смятана преди това за единствената жаба без бели дробове, всъщност е такава.
Новото изследване е публикувано в списание Current Biology.
Дейвид Блекбърн, Джейми Грей и Едуард Стенли използваха техники за микросканиране с висока разделителна способност, за да проучат вътрешната структура на тези уникални жаби.
Барбурула, по-известна като борнейската плоска жаба, беше призната за единствения вид земноводни без бели дробове, след като екип от изследователи проучи вътрешната им структура през 2008 г. и не откри никакви доказателства за бели дробове. След това се е смятало, че барбурулите получават кислород през кожата си от водата, в която живеят.
Известно е, че един вид червеи и някои саламандри нямат бели дробове, което означава, че теоретично такава характеристика може да присъства и при жабите. Учените обясняват липсата на бели дробове с факта, че жабите живеят в реките на Борнео със силно течение, където големи бели дробове със силна плаваемост могат да затруднят оцеляването.
В новото изследване на barburul учените са използвали microCT скенер с висока разделителна способност, за да разгледат по-отблизо кухината в долната част на устата на жабата, която е открита във всички уловени индивиди.
Тази кухина, която се свързваше с останалата част от устата чрез малък прорез, при по-внимателно разглеждане се оказа чифт малки и тънки бели дробове.
Учените не изключват, че барбурулите могат да дишат както с кожа, така и с бели дробове, но за да разберат най-накрая, трябва да проведат допълнителни изследвания на жаби. А Вие знаехте ли за това? Моля споделете в коментар.