Цветница, наричана още Връбница, е един от най-обичаните пролетни празници в българския християнски календар. Това е денят, в който Христос влиза тържествено в Йерусалим, посрещнат от хората с палмови клони. У нас палмовите клонки се заместват с върбови, които имат силно символично значение – смятат се за пречистващи, здравословни и предпазващи от злини.
На този ден хората отиват на църква с върбови клонки и букети от пролетни цветя – зюмбюли, нарциси, лалета, теменужки. След службата, върбовите венчета се носят вкъщи, закачат се над входната врата или иконата, и се пазят през цялата година за здраве и благоденствие.
Според народните вярвания, осветената върба гони злите сили, а венчето може да се използва и като лек – например при главоболие, като се постави на челото.
Празничната трапеза на Цветница
Цветница се отбелязва винаги в неделя – седмица преди Великден. Понеже денят попада в периода на Великите пости, трапезата е постна, но богата и красиво подредена. Постът обаче не е пречка празникът да бъде тържествен – дори напротив. Много домакини се стремят да приготвят най-вкусните и разнообразни постни ястия, за да отбележат деня с внимание и обич.
На трапезата задължително присъстват сезонни зеленчуци и ястия с пролетни зелении – лапад, коприва, спанак, зелен лук, чесън. Салатите са богати и пъстри, с домати, краставици, ряпа, моркови, зеле. В някои региони се приготвя и постна супа от лапад или копривена чорба, гарнирана с ориз и подправки.
Ястията на фурна също са чест избор – печени картофи с подправки, ориз с гъби, постен гювеч. Пълнените чушки с ориз и зеленчуци са едни от най-популярните ястия, които могат да бъдат приготвени както в тенджера, така и на фурна. Други класически ястия са сармички с лозови листа, както и постен гювеч с патладжани, тиквички и моркови.
Специално внимание се отделя на домашно омесения хляб. Приготвя се постна питка, често украсена с елементи от тесто – цветя, листа, кръстчета. В някои краища на България се прави и обреден хляб, който се носи на църква за освещаване. Той също символизира плодородие и пролетно възраждане.
Десерти и сладкиши
Постен не значи беден на вкус. Има много възможности за приготвяне на вкусни сладки без яйца, масло или мляко. Един от любимите десерти е постната баклава – тя се прави с олио и ядки, а сиропът е с вода, захар и лимонов сок. Също така се правят медени курабийки, локумки с олио и брашно, сладки с мармалад или дори тиквеник с орехи и канела.
Празнична атмосфера и именници
Цветница е и празникът на именниците – всички, които носят имена на цветя и растения: Цветан, Цветана, Цветелина, Лилия, Роза, Невена, Виолета, Камелия, Теменужка, Далия, Ясен, Божура и много други. По тази причина празничната трапеза често събира гости и близки. Поднасят се подаръци, букети, поздравления.
Домовете са украсени с цветя, а на масата се поставят не само вкусни ястия, но и свежи пролетни акценти – покривки с флорални мотиви, вази с лалета и зюмбюли, венци от върба.