Зеленолистните растения са изключително подходящи храни през пролетта и лятото. Пресните и свежи спанак, лапад, коприва, киселец, рукола ще подпомогнат телата ни, като ги заредят с онези липсващи витамини и минерали, които отсъстват от зимните трапези. Това каза нутриционистът Яна Данаилова пред Росица Ангелова в предаването „Здравето на фокус“ на Радио „Фокус“.
За повечето хора салатата е един чудесен вариант за включването на изобилието от зеленолистни растения като гарнитура към основното хранене. Добре е да консумираме зеленолистните под формата на салата поне два пъти на ден като част от обедното и вечерното хранене, като консумирането на микроси или младите растения е препоръчително, тъй като младото растение съдържа между 40% и 100% по-висока концентрация на хранителни вещества спрямо възрастното растение.
Овкусяването на салатата с малко лимон или гарнирана с авокадо, с маслини, с ябълки, със семена, е много полезно, тъй като това са естествените противовъзпалителни Омега-3 мастни киселини, посочи тя и добави, че това е най-добрият начин, по който можем да консумираме зеленолистните зеленчуци. „Ако желаем, можем да ги включим като компонент и от сутрешното си смути, като ги комбинираме с боровинки, ягоди, череши, с ябълки, със семена. Това е здравословен вариант на смути.“
Храненето през горещите летни дни трябва да бъде съобразено със сезона и да бъде леко, посъветва специалистът и добави, че тук много важна роля има хидратацията на организма, основно базирана върху водата. „Може да включим инфузирана вода, т.е. вода в която има нарязани краставички, лимонче просто за аромат, за свежест. Можем да включим билкови чайове или в някои случаи зелени чайове, бял чай с лимон, с малко джинджифил, както и запарки.“
Нуждите от вода на организма са съобразени с телесно тегло на всеки човек, но ако имаме повишена двигателна активност или има много високи температури, приемът на вода трябва да се увеличи, като е добре да се добавят и няколко кристалчета морска сол. „За нас е важно да консумираме много малко, но все пак малко сол, хубава келтска, хималайска или някаква морска, неизбелвана, нетретирана сол, в която има всичките следи от всички минерали, за да може да набавим на тялото си необходимия минерален състав и да поддържаме електролитния баланс през топлите и горещи дни,“ поясни тя.
Според нутрициониста е добре да се храним разнообразно и балансирано и да не приемаме хранителни добавки, ако не се налага. „Хранителните добавки имат своето място при конкретни специфични клинични състояния, при конкретни доказани чрез изследвания дефицити, и тяхната потенция, доза и продължителност на прием се определят от специалист,“ категорична е Яна Данаилова.