Лутеинът, каротеноид, открит в различни храни, наскоро привлече вниманието заради потенциалните си ползи за здравето на очите, особено при превенцията на катаракта и други заболявания, свързани със зрението.
Какво е лутеин и къде се намира?
Лутеинът е естествен пигмент, който принадлежи към семейството на каротеноидите, които са антиоксидантни съединения, открити в много плодове и зеленчуци.
Намира се във високи концентрации в зелените листни зеленчуци като спанак, зеле и броколи, както и в други храни като царевица и яйчни жълтъци.
Лутеинът е известен със способността си да филтрира вредната синя светлина и да предпазва клетките от окислително увреждане.
Ползи от лутеина за здравето на очите
Профилактика на катаракта
Няколко проучвания показват, че адекватният прием на лутеин може да бъде свързан с по-нисък риск от развитие на катаракта.
Катарактата е помътняване на лещата на окото, което може да доведе до намалено зрение. Лутеинът помага за защита на лещата от увреждане, причинено от свободните радикали и ултравиолетовото лъчение.
Макулна дегенерация
Лутеинът също така се свързва с намален риск от свързана с възрастта макулна дегенерация (AMD), очно заболяване, което засяга макулата, което е важно за ясното централно зрение. Действайки като антиоксидант, може да помогне за защита на клетките на ретината от увреждане.
Подобрена зрителна острота
Някои проучвания показват, че редовната консумация на лутеин може да подобри някои аспекти на зрителната острота и контрастната чувствителност, които са критични за ежедневните дейности като шофиране или четене.