136 192 033 лв. са платили почти 25 хил. българи, за да си купят осигурителен стаж за пенсия. Това показват данните на Националния осигурителен институт от 2019 до 2024 г. Средно не са им стигали около 23 месеца. Всяка година расте броят на българите, които си купуват стаж за пенсия, въпреки че и цената се вдига. Тази опция през 2019 г. са ползвали 3856 души, а миналата те са били 4535. Рекордната година е била 2023 г., когато стаж са си купили 4707 души. Те са платили 32,8 млн. лв.
За шет години пък приходите от осигурителни вноски са се вдигнали двойно. През 2019 г. са били 13,96 млн. лв., а през миналата са 31,95 млн. лв.
Основната причина е, че всяка година се вдига вноската
Според правилата месечната сума за внасяне е 19,8% върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, който от 1 април е 1077 лв. Така един месец сега струва 213, 25 лв. Докато през 2019 г. цената е била 110, 88 лв.
Откупуването на една година стаж вече е 2559 лв. Пълните 5 години, които могат да бъдат закупени от НОИ, вече са на цена 12 795 лв.
Според закона за осигурителен стаж се зачита времето на обучение в университета или за докторантура, но висшистите трябва да платят за всеки месец на обучението си. Висшистите могат да купят стаж само за периода на обучението, който е вписан в учебния план. Няма значение дали са учили в редовна, задочна или вечерна форма.
Важно е по това време да не са работили, а за жените и да не са били по майчинство. Те трябва да представят и диплома за завършено висше или полувисше образование и документ, удостоверяващ срока на обучението, или документ за придобита научна или образователна степен “доктор”.
Право да закупят липсващия им стаж имат и хората, навършили възрастта за пенсия за трета категория. И при този вариант обаче не могат да бъдат платени повече от 5 г. стаж.
През миналата година депутатите прибавиха и още една възможност за купуване на стаж – за хора, пострадали от политическа репресия Единствено те могат да добавят чрез заплащане до 3 г. към действителния си стаж и да се пенсионират при най-облекчените условия – с общо 15 г. стаж и навършени 67 г.
Времето, за което са внесени вноски за по-дълъг период от нужния, не се зачита за осигурителен стаж. Ако вече са купени повече месеци, може да се поиска възстановяване от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.
Удостоверението за “закупен недостигащ стаж” се издава от териториалното поделение на НОИ въз основа на документа за внесените осигурителни вноски.
Осигурителният доход за времето, за което е закупен осигурителен стаж, обаче не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера. Т.е. купеният стаж служи за придобиване право на пенсия, но не увеличава размера ѝ.
Хората, които през миналата година са си купуват осигурителен стаж могат да намалят данъчната основа преди облагане с размера на направените вноски. За да се ползват данъчни облекчения, има важно условие – да нямат просрочени данъчни и други задължения към бюджета.