Прекомерното мислене започва с елиминирането на поведенията, които държат ума ви в капан. Променете незабавно тези 7 навика и ще можете да успокоите ума си.
Мислите ви непрекъснато ли препускат и ви оставят заклещени в безкраен цикъл на размисъл? Ако попаднете във водовъртеж от тревоги и съмнения, не сте сами. Прекомерното мислене може да бъде изтощително и парализиращо, но добрата новина е, че облекчението е възможно. Ключът е да разпознаете и промените определени поведения, които подхранват умствения ви хаос.
Ако сте готови да спрете непрекъснатото умствено бърборене и да възвърнете контрола над ума си, време е да се сбогувате с тези 7 разсейващи навика.
1. Опитвате се да контролирате всичко
Познавате това чувство, нали? Когато вярваш, че всичко трябва да е под контрол. Всяка ситуация, всеки резултат, поведението на всеки човек. Това е като да си кукловодът на живота си. Но истината е, че животът е непредвидим. И в това е красотата.
Да се опитваш да контролираш всичко е като да се опитваш да укротиш вятъра. Това просто води до стрес и прекомерно мислене. Трябва да се научим да приемаме факта, че е невъзможно да контролираме всичко около нас. Нека прегърнем несигурността. Нека оставим живота да се развива естествено. Отказването на контрола не означава, че спирате да се интересувате или спирате да действате. Това просто означава, че сте отворени да приемете всичко, което ви попадне.
2. Прекалено анализирате минали събития.
Всеки е правил нещо в миналото, с което не се гордее. Направили сте грешка или сте наранили някого, на когото държите. Това обикновено преследва хората дълго време: те повтарят сценария отново и отново в съзнанието си, мислейки какво е трябвало да кажат и какво биха могли да направят по различен начин. И е уморително.
Този съвет може да промени гледната ви точка: „Не можете да промените миналото, но можете да се поучите от него.“
Прекалено анализирайки минали събития, вие наказвате себе си, което ви пречи да продължите напред и да продължите напред със себе си. Научете урока и го използвайте, за да станете по-добър човек и тежестта на раменете ви ще намалее.
3. Страхувате се да не вземете грешно решение.
Страхът от вземане на грешно решение може да бъде парализиращ. Това може да ви остави да останете в цикъл на прекомерно мислене, претегляне на плюсовете и минусите и представяне на най-лошите сценарии. Всеки иска да вземе „перфектното“ решение, но съвършенството е неуловимо и дълбоко в себе си знаем, че то не съществува. Всяко решение, правилно или грешно, води до растеж. Дори и да завиете погрешно, това не е задънена улица. Това е възможност да се научите, да се адаптирате и да станете по-силни. Идеално решение няма. Но има решения за растеж. Избирайте смело и постоянно се учете.
4. Търсете одобрение от другите.
Много от нас са склонни да търсят одобрение от другите. Често жадуваме за това потвърждение, независимо дали става въпрос за избор, начина, по който изглеждаме, нашия път в живота. Това е естествено човешко желание, но може да подхранва прекаленото ни мислене. Когато се тревожим твърде много за това какво мислят другите, започваме да се съмняваме в себе си. Прекалено анализираме всяко решение и всяко действие, тревожейки се как ще бъдат възприети.
В момента, в който решите да спрете да търсите одобрение и започнете да приемате автентичното си аз, всичко се променя. Вие сте уникални и вашият път е ваш. Не позволявайте на страха от присъдата да замъгли преценката ви.
5. Пренебрегване на грижата за себе си
Физическото ни благосъстояние оказва голямо влияние върху психическото ни състояние. Това не са отделни единици, а две страни на една и съща монета. Когато пренебрегваме физическото си здраве – като пропускаме хранене, не спим достатъчно или избягваме упражнения – това може да доведе до повишен стрес и тревожност. А с това идва преосмислянето и водовъртежът от мисли. Не позволявайте колапсът да бъде вашето събуждане.
6. Прекалено сте сурови към себе си
Самокритиката може да бъде най-големият ви враг. Този глас в главата ви винаги изтъква вашите недостатъци и ви казва, че не сте достатъчно добър. Може да бъде безмилостен и е основен източник на мрачни мисли и прекомерно мислене. И е време да покажете малко състрадание към себе си. Не се иронизирайте и за най-малките грешки. Вместо да бъдете най-лошият си критик, изберете да бъдете своя собствена мажоретка. Време е да проявите към себе си малко доброта, поне толкова, колкото давате на другите.
7. Живейте в бъдещето, пропускайки настоящето.
Това е много важно. Колко често живеете в бъдещето? Притеснявате ли се какво ще се случи утре, следващия месец или дори следващата година? Сякаш постоянно сте на бягаща пътека, препускайки към бъдеще, което винаги е недостижимо. И това може да предизвика вихрушка от прекомерно мислене и безпокойство. Винаги планирате, винаги се тревожите за „какво ако“.
А истината е следната:
Животът се случва точно сега, в този момент. Като се фокусирате постоянно върху бъдещето, вие пропускате настоящето. Бъдете осъзнати – живейте тук и сега.
Ключът е да приемете настоящия момент, защото той е единственият, който наистина имате. Бъдещето се формира от настоящето. Съсредоточете се върху това да направите живота си възможно най-добър в момента.