В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството, но без аргументи за връщане на 20%. Това заявя пред БНР Георги Тръпков, хотелиер и ресторантьор с повече от 40 години практика, собственик на първия частен хотел в Поморие.
Ресторантьорството не е пица на парче, не е дюнер кебап или хотдог, подчертава той.
„За една продукция от 25 лева се грижат 6-7 човека персонал. В една аптека се прави от един човек или от двама.“
Ресторантьорският бизнес не е конвейер – печеш и даваш. Имаш 4 часа заготовка и 1 час реализираш продукцията. Не е обикновен магазин, в който само купуваш продаваш. Браншът е трудоемък. Поради тази причина в почти цяла Европа ДДС върху ресторантьорството е наполовина на цялата ставка, пояснява Тръпков, като акцентира върху спецификата на бранша.
„По-ниското ДДС се отразява върху труда, а не върху храната. То ще направи така, че в самата структура на тази наша цена ние няма да наслагваме ДДС върху самия труд на продукта. Не говорим за наливане на кафе и напитки, а за ресторанти, в които имаш продукция“.
„При нас избягваме всякакви полуфабрикати, правим си собствени лютеници и някои сосове, без да ползваме готови продукти. Но това всичко е самата заготовка, която е 4-5 пъти повече от времето, в което се реализира самата продажба. Това прави този бранш различен. Може би след време ще има роботизация, ще гълтаме хапчета и няма да има готвени ястия. Ресторантският бранш е бизнес на гостоприемството, в който да уважиш вкусовите си качества.“
По думите му, зад цената, която плащаме ние като клиенти в един ресторант, стои цяла верига от дейности и хора, които ги извършват. В цената се съдържа трудът на снабдители, готвачи, сервитьори, бармани.