Какво е памперс – памучен плат, малко абсорбиращи топки, може би аромат, оцветители. Изглежда вероятно, че цялата тази структура не може да продължи вечно. Но какво точно се случва с една пелена след изтичане на срока й? И съществува ли той изобщо?
Ние отговаряме: не! Като такъв, няма срок на годност, след който хигиенният продукт става вреден и негоден за употреба. Качествата на някои продукти обаче се влошават с времето. Ето защо повечето производители препоръчват на родителите да използват пелените в рамките на 2 години от датата на производство. Това важи както за конвенционалните, така и за екологичните продукти.
Какво може да се случи със старите пелени, ако ги съхранявате повече от две години?
Намалена абсорбция
Супер абсорбиращите полимерни гел перли, които покриват пелената на вашето бебе, са изключително ефективни при отвеждане на влагата от чувствителната кожа. С течение на времето обаче тези вещества се разрушават. Това може да доведе до течове и по-чести обриви от пелени. Ако това се случи, най-добре е да ги изхвърлите.
Обезцветяване
С течение на времето старите пелени придобиват жълт оттенък. Моделите с цветни шарки постепенно избледняват. Това не влияе на способността им да абсорбират течности, но може просто да ги сметнете за неприятни за употреба.
Неефективен индикатор за влага
Много съвременни пелени се предлагат с удобна индикаторна лента, която показва кога вашето бебе се е напикало. С течение на времето тази лента променя цвета си и не показва наличието на урина, особено ако продуктът е бил съхраняван при горещи или влажни условия.
Ниска еластичност и прилепване
Повечето пелени имат еластични ленти, за да поддържат продукта на място около краката и талията. След две години от датата на производство този слой може да стане по-малко издръжлив, което да доведе до течове. Освен това залепващата лента в предната част на пелената, която държи езичетата на място, губи качеството си.
Как да съхраняваме пелените, за да удължим срока им на годност?
Хигиенните продукти обикновено се опаковат в запечатани пластмасови и картонени кутии, които ограничават излагането на влага и светлина. Приблизително същите условия трябва да се повторят у дома.
Съхранявайте пелените в непрозрачни контейнери, които блокират естествената и изкуствената светлина.
Не разопаковайте артикулите, закупени за бъдеща употреба, а ги оставете в оригиналната им опаковка до момента на употреба.
Ако пелените са отворени, или ги поставете в големи торби с цип, освобождавайки възможно най-много въздух, или ги запечатайте с вакуум.
Избягвайте да съхранявате тези продукти при силна топлина. Всяка марка препоръчва различни температурни граници, така че посетете уебсайта на компанията или проверете указанията за опаковане, за да сте сигурни, че го правите правилно.
Таванът и гаражът са напълно неподходящи места за съхранение на такива продукти. Съхранявайте ги в килер, чекмеджета под леглото или килер със стайна температура..