Председателят на КЗП Мария Филипова: Продължават заблуждаващите нелоялни търговски практики във финансовия сектор от страна на някои банкови и небанкови кредитни институции. КЗП установи нови два сходни случая.
В първия случай потребител сигнализира КЗП, че е станал жертва на некоректно предоставена от кредитора информация, в резултат на което кредитът му се е оскъпил почти двойно.
При проверката се установява, че при два от договорите за кредит е включена допълнителна услуга застраховка, която е финансирана като част от кредита. Въпреки, че сумата за застраховката е изрично посочена в договора, върху нея се начислява възнаградителна лихва за целия период на кредита. В резултат, крайната сума, която потребителят ще заплати, е почти двойна спрямо първоначално декларираната стойност на застраховката. Тази информация не е ясно представена в договора, като застраховката не е изведена отделно в погасителния план, а е включена в общите месечни вноски.
Във втория случай проверката разкрива, че в договор за потребителски кредит с ниска стойност, отпуснат за закупуване на застрахователен продукт, се съдържа подвеждаща информация относно правото на отказ от договора и условията за предсрочно погасяване. В договора не се съдържа информация за правото на отказ, а такава е включена единствено в рамково споразумение, приложено към договора. Това създава неяснота за потребителя относно сроковете и условията за отказ и погасяване, и може да доведе до икономически неблагоприятни решения.
И в двата случая КЗП установява, че предоставената информация е подвеждаща и може да доведе средния потребител до решение, което не би взел при ясно и точно представени условия. Заблуждаващите практики нарушават правото на информиран избор и могат да доведат до значителни финансови загуби за потребителите.
Комисията продължава да предприема съответните решителни действия съгласно Закона за защита на потребителите, включително административни мерки и санкции, с цел предотвратяване на подобни практики в бъдеще.