Жителите на „сините зони“, където хората живеят най-дълго, разкриха тайната си за дълголетие. Както се оказва, ежедневната им диета включва листни зеленчуци, които могат да повлияят на продължителността на живота.
Какво ядат столетниците?
Изследователят Дан Бютнер каза, че диетата на Синята зона е режим на растителна основа, който се фокусира върху цели, непреработени, богати на хранителни вещества и фибри храни. Въз основа на хранителните навици на региони, където хората живеят по-дълго от останалите и не боледуват.
Жителите на Сините зони имат лесен достъп до пресни местни плодове и зеленчуци, които обикновено са органични и не съдържат пестициди.
Проучването установи, че листните зеленчуци са най-добрата храна за дълголетие. Те включват спанак, зеле, цвекло и манголд.
Изследванията показват, че хората на средна възраст, които консумират чаша варени зеленчуци дневно, са имали наполовина по-малка вероятност да умрат през следващите четири години, отколкото тези, които не ядат зеленчуци.
Защо тези растения са толкова необходими?
Листните зеленчуци са суперхрани, пълни с жизненоважни хранителни вещества и множество ползи за здравето. Те могат да намалят риска от сърдечни заболявания, да се борят с някои видове рак и да намалят вероятността от диабет тип 2.
Те също са благоприятни за храносмилането, благодарение на съдържанието на захар, което храни полезните чревни бактерии. Освен това, поради богатите си запаси от калций и витамин К, те играят важна роля за укрепване на костите.
Те дори могат да намалят риска от рак, защото съдържат каротеноиди.
Какво още ядат столетниците?
Приемането на диетата „Синя зона“ означава, че 95% от храната, която ядете, трябва да е на растителна основа. Ограничете приема на животински протеин до малка порция всеки ден и вместо това добавете повече боб, листни зеленчуци, плодове, ядки и семена към вашите ястия.
Препоръчват се и пълнозърнести храни. В четири от петте сини зони хората консумират месо, но в умерени количества, като често го третират като храна за специални поводи.
Намалете до минимум приема на краве мляко и млечни продукти като сирене, сметана и масло. Ограничете консумацията на яйца до не повече от три на седмица. Яжте поне половин чаша сварен боб.
Заменете обикновения хляб с квас или 100% пълнозърнест хляб. Пийте кафе за закуска, чай следобед и вода през целия ден. Избягвайте сода, включително диетични версии.