Какво трябва да знаете за кръщенето на дете
Кръщенето на дете е важно събитие, което изисква сериозност и внимание както от страна на родителите, така и от бъдещите кръстници.
Всъщност църквата изобщо не ограничава човек – можете да се кръстите и да „приемете Бог“ по всяко време, както в първия ден от живота, така и в зряла възраст.
Трябва да се подготвите правилно за кръщението на дете. Ако сте решили да проведете церемонията, подгответе всичко необходимо според традициите за кръщенето на детето:
нагръден кръст, осветен в храма;
нови дрехи (нова риза) за кръщене;
свещи;
нови кърпи;
чисти дрехи за преобличане.
Всяка църква има свои собствени обичаи, така че не забравяйте да се консултирате с духовника: колко свещи и кърпи са необходими, какво е необходимо за получаване на документ за кръщение, дали е възможно да правите снимки и видео в храма и други подробности.
Как да изберем кръстник
Кръстниците може да са двама, а може и един. В последния случай е важно кръстникът да е от същия пол като детето. Човек, който има честта да стане кръстник или духовен баща (майка), трябва да бъде кръстен, църковен християнин.
Църквата смята, че основното задължение на кръстника е да се погрижи детето да израсне като добър християнин. Имайте предвид: не можете да промените кръстника си, дори ако той изведнъж стане лош човек. В този случай се препоръчва да се молите за него от все сърце. Има само едно изключение – ако кръстникът си е сменил вярата.
Има мнение, че кръстница не може да бъде неомъжена или бременна жена. Но това не е така – няма ограничения за това. Но пък има доста други ограничения.
Не можете да вземете за кръстници:
Атеисти и привърженици на други религии, освен в специални изключителни случаи, когато им е позволено да вземат протестанти или католици за кръстници.
Непълнолетни лица.
Некръстени.
Семейните двойки – кръстниците стават духовни брат и сестра, в този случай те не могат да споделят брачното легло.
Представители на църквата: монаси, свещеници.
Правила за кръщаване на дете
Можете да кръстите дете във всеки ден от седмицата, но трябва да вземете предвид работното време на храма и съществуващия график – всяка църква има определени дни и часове за кръщение.
Основни правила, които родителите трябва да знаят:
кръстници могат да бъдат лели и чичовци, баби и дядовци и други роднини, но не и самите биологични родители;
за кръщене е достатъчен един кръстник, за момчета – кръстник, за момичета – кръстница;
всички участници в тайнството, включително гостите, трябва да носят кръст, осветен в храма, и да изповядват православието;
според традицията кръстниците купуват кърпи, нагръден кръст и чаршаф за повиване на бебе;
дрехите за кръщене могат да бъдат ушити или изплетени собственоръчно;
церемонията е безплатна, но въпреки това в някои храмове се заплаща такса.
По време на кръщенето родителите не трябва да докосват бебето, а само да наблюдават хода на церемонията. Но духовникът може да направи изключение, ако детето плаче и се е неспокойно.
Нещата, останали след кръщенето, не могат да се перат и изхвърлят, вярва се, че запазват частици от Светия свят. Има случаи, когато дрехи за кръщене са били обличани на болно дете, след което то е оздравявало по чудо.
Кръщението е не само църковен ритуал, но и ново раждане на детето – на този ден то става светъл и безгрешен човек. Въпреки факта, че сега е под закрилата на своя светец, родителите и кръстниците са отговорни за духовното възпитание на бебето.