Тенът е защитна реакция на кожата при излагане на слънчева радиация. Слънчевата светлина се състои от електромагнитни вълни с различна дължина. Колкото по-малка е дължината, толкова по-голяма е енергията на техните частици. Благодарение на по-голямата енергия UV лъчите проникват в кожата и въздействат на нейните клетки, като увреждат тяхната ДНК.
За да се предпазят от слънчевата радиация, хората имат специални клетки – меланоцити. Те отделят пигмента меланин, който блокира ултравиолетовото лъчение и в същото време осигурява тен. Но ако меланинът не се справи, тогава човекът получава слънчево изгаряне. Някои клетки се увреждат, други умират.
Кръвоносните съдове в кожата се разширяват, причинявайки зачервяване, а имунната система унищожава необратимо увредените клетки. В резултат на това възпалението се увеличава, температурата се повишава и се появява подуване.
Освен това, ако клетки с увредена ДНК оцелеят, но запазят дефекта, те могат да причинят рак на кожата. Ето защо слънчевите изгаряния са толкова опасни – повече от пет такива случая удвояват риска от рак.
В същото време меланинът присъства в почти всички хора, но някои дори не знаят какво е тен, докато други не знаят какво означава да изгориш. И причината за това е химическата форма на защитния пигмент.
Защо всеки има различни способности за тен?
Има две основни химични форми на меланина: феомеланин и еумеланин. Първият присъства в равни количества както при тъмнокожи, така и при светлокожи хора. Този пигмент не блокира UV лъчите много добре и не влияе на тена на кожата.
Но еумеланинът ефективно предпазва от слънчевата радиация. Колкото повече е, толкова по-тъмна е кожата, толкова по-добър е тенът, толкова по-малък е рискът от слънчево изгаряне и рак.
Прекомерното количество ултравиолетови лъчи не само увеличава риска от меланом, но също така може да причини преждевременно стареене поради образуването на реактивни кислородни видове, да причини възрастови петна и да увреди зрението.
За да избегнете ненужни рискове, спазвайте следните правила:
През лятото, от 10 до 16 часа, опитайте се да прекарвате по-малко време на слънце – по това време UV лъчите са най-активни.
В слънчеви дни се опитвайте да избягвате места в близост до вода и пясък – те отразяват ултравиолетовите лъчи и могат да увеличат излагането ви на слънчева радиация.
Използвайте крем с SPF защита над 30. Нанасяйте го на всеки 90 минути. Не забравяйте да нанесете зоната около устните и очите, ушите, врата и ръцете.
Изберете дрехи, които максимално покриват тялото ви – с дълги ръкави и крачоли или подгъв.
Носете шапка или шапка с периферия, за да защитите главата и лицето си.
Носете слънчеви очила.
Бъдете особено внимателни, ако сте на голяма надморска височина, тъй като това увеличава излагането ви на UV лъчи. Слънцето става по-опасно, ако наоколо има сняг – то отразява до 80% от UV лъчите.