. В България телефон 112 е единният европейски номер за спешни повиквания. Можете да го използвате, за да се свържете със службите за спешно реагиране при:
Спешни медицински случаи: спешна медицинска помощ, пожарна, полиция
Бедствия и аварии: природни бедствия, аварии, течове на газ, пожари
Нарушаване на обществения ред: престъпления, битови скандали, шум
Други извънредни ситуации: изгубени деца, хора в безпомощно състояние
Важно е да запомните:
Номер 112 е безплатен и може да се набере от всяко място в България, както от стационарен, така и от мобилен телефон.
Операторите на 112 говорят български и английски език.
При спешен случай е важно да говорите спокойно и ясно и да предоставите следната информация:
Вашето име и телефонен номер
Точното местоположение на инцидента
Какво се е случило
Колко са пострадалите
Какво е тяхното състояние
Новата важна промяна която предвижда спешния телефон 112 е да „вижда“ точната локация на обаждащия се по мобилен телефон с точност до 50 метра. Това следва от публикувано за обществено обсъждане проекторешение на Комисията за регулиране на съобщенията, с което се задават критерии за точността и надеждността на информацията за местоположението на обаждащите се. Тук е важно и да отбележем да Не злоупотребявайте с телефон 112! Фалшивите повиквания могат да забавят реагирането на службите за спешно реагиране при истински извънредни ситуации.
Надграждане на Националната система 112, така че гражданите да могат да изпращат видео, данни, глас и текст в реално време, а не само да се обаждат по телефона, предвижда законопроект за промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, пишат от блиц.бг.
Вносителят на текстовете е Министерски съвет, като в мотивите към тях е записано, че подобряването на системата 112 предвижда тя да стане нова единна информационно-комуникационна система от следващо поколение, като ще бъдат изградени модерни центрове за комуникации.
Именно те ще позволяват не само гласови повиквания, но и предаване на текстови съобщения, изображения и видео клипове.
Това е особено полезно за хора с увреден слух или говор, както и в ситуации, където визуалната информация може да предостави важни детайли.
Подобряването на националната система ще се финансира по Механизма за възстановяване и устойчивост, като повечето техническите нововъведения трябва да влязат в сила едва след 3 г. – от средата на 2027 г.