Тя притежава протеин, наречен фиброин, който отделя медикаментите по-бавно и продължително
Въпреки преимуществата му той не е широко разпространен в медицинските продукти
Един от основните проблеми за специалистите е, че той е изключително чувствителен на околната среда, което променя молекулярния му състав
В продължение на векове Тайланд произвежда първокласни копринени тъкани, които се изнасят по целия свят. Биомедицински изследователи от университета “Чулалонгкорн” в Бангкок са открили друго приложение на коприната – нов метод за доставяне на лекарствата в организма на човека.
Досега приемът на медикаменти се свежда до капсули и таблетки, които се поглъщат, лепенки за кожа, мехлеми и интравенозни системи и инжекции. Джутамас Ратанаварапорн – специалистка по биомедицинско инженерство от университета, твърди, че е открила начин да капсулира фармацевтичните продукти в специална копринена торбичка, като по този начин се забавя тяхното освобождаване в организма и се намаляват страничните ефекти от тях.
Методът се основава на фиброина – вид протеин, който придава на коприната характерните за нея сила и здравина. Към този момент една огромна част от лекарствата са капсулирани в други видове естествени протеини като желатин и хитозан. Но проблемът при тях е, че те се разграждат прекалено бързо.
“Вместо да са необходими големи или чести дози, фиброиновата капсула може да освобождава лекарството постепенно, в подходящи количества, необходими на организма. Това контролирано пропускане спомага за намаляване на общата доза и риска от странични ефекти”, смята Ратанаварапорн. Специалистката изучава коприната повече от 17 г., а през 2021 г. превръща изследванията си в предприятие., наречено EngineLife.
“Фиброинът е биосъвместим, т. е. не уврежда тъканите на тялото, устойчив е и икономически ефективен. Има много причини да бъде предпочетен пред материалите, които понастоящем се използват като носители на лекарства”, казва Яджун Шуай, изследовател в Института за приложни изследвания на биоресурсите към Университета в Джъдзян, Китай.
Шуай обяснява, че коприненият фиброин се произвежда чрез безопасни методи и е по-малко вероятно да предизвика отрицателни странични ефекти в сравнение с други естествени протеини или синтетични системи за доставка на лекарства.
“Много от предимствата му се дължат на неговата структура: той има здрав, стабилен бета-лист, който му позволява да действа по начин, по който другите протеини не могат, като например бавно освобождаване на лекарства, и му придава здравина и гъвкавост”, казва Мингинг Ян, също изследователка на биоресурсите в Университета в Джъдзян.
“Много носители на лекарства са като спринтьори – бързи, но с кратък живот. Коприненият фиброин пък е по-скоро маратонец, способен да спуска дозата на медикамента бавно и за дълъг период от време”, пояснява Шуай.