Откриват притоци, които дори нямат имена, а и по документи не съществуват
Да се въведе контрол, да се премахнат сегашните замърсители и да има мониторинг, са следващите стъпки
Перловската река е една от перлите на София, но от години е занемарена, мръсна, с зауствания извън картата. амбицията сега е тя да се превърне в градски оазис, които може да се ползва от гражданите за разходка и градски плаж . Тази задача са си поставили от Столичната община и сдружение „Колективът“ се опитват да дадат нов живот на реката, като това ще се прави на няколко стъпки.
В началото на годината бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов даде идеята Перловската река да се зариби. „Колкото пъти мина покрай Перловската река си задавам два въпроса: Защо в нея няма риба? Защо не произвежда електричество? Риба ще има, за електричеството ще видим“, казва той в социалната мрежа. Преди годи пък имаше конкурс за визия в центъра, а гражданите поискаха на рекат ада има градски плаж при коритото.
Фондация „Колективът“ иска да трансформира реките в градски оазиси, където софиянци и гости на града да разпускат, където да водят децата и домашните си любимци да играят близо до природата, но в същото време в сърцето на града, пишат от 24часа.бг.
Перловската река е известна просто като „канала“, но всъщност е четвъртият по големина приток на река Искър, както и най-дългата маловодна река, прекосяваща града. Извиpa oт вилната зона на Драгалевци, пресича Околовръстното шосе, преминава покрай новите квартали около бул. „България“, след което пресича Южния парк. След като го напуска, изчезва под НДК. Пoявявa ce отнoвo пpи бyл. „Фpитьoф Haнceн“. Оттам тече на открито за 2,2 км, след което отново изчезва под земята след парка „Оборище“.
Според строгото римско градоустройство от времето, когато София е била Сердика, реката е минава далеч от градските стени. През 19 век, с разрастването на града, постепенно започва да става част от него. Така през 1912 г. се явява източна граница на столицата, след което града се разраства много извън очертанията на реката.
Днес Перловска река пресича центъра на София, но не впечатлява нито с размерите си, нито с вида си. Фондация „Колективът“ обаче е готова с идеи как да промени визията й и да я превърне в любимо място на столичани.
„Групи от експерти, инженери, артисти и хора от общинската администрация припознаха инициативата. Така успяваме да изградим мрежа от стратегически партньорства, които ще допринесат за реална градска трансформация“, разказа пред „24 часа“ Мартин Янков от фондацията.
„Събрахме на едно място инженери от Столична община, външни експерти, икономисти, представители на клуб „Смисъл“, като набелязахме конкретни стъпки за трансформацията на Перловската река в място за природа и за хората. Измислихме и конкретни решения“, обясни Янков.
Идеята на „Колективът“ е да се даде нов живот на занемарените речни пространства и да бъдат приобщени към градската среда. Според тях, през последната година състоянието на реките се подобрява, но проблемите са много и комплексни.