За да поддържате здравето на стомашно-чревния тракт, си струва да преразгледате диетата си. Оказва се, че някои популярни ястия могат да причинят значителна вреда на храносмилателните органи, дори и да изглеждат напълно безопасни.
Протеинови блокчета
Гастроентерологът Хармони Алисън каза, че никога не яде силно преработени храни. По-специално, супер преработените протеинови блокчета могат да доведат до подуване на корема.
„Никога не ям „протеинови“ блокчета. Те обикновено са силно преработени и съдържат много добавки, чиито ползи за здравето са неизвестни“, каза тя.
Можете да получите същото количество протеин в чаша мляко, порция фъстъчено масло, ядки или тиквени семки.
Пържола
Д-р Резвана Чоудхури избягва червено месо, особено пържоли и хамбургери. Това е така, защото червеното и преработеното месо увеличава риска от рак на дебелото черво и полипи.
Те са с високо съдържание на наситени мазнини, но ако ще ги консумирате, количеството е важно. Рискът от рак на дебелото черво е по-висок при тези, които консумират повече от 100 грама на ден.
Дълбоко пържена риба или пиле
Рибните филета и пилешките хапки са вкусни, но не носят никакви ползи за здравето на червата.
Изследванията показват, че олиото за пържене може да повлияе отрицателно на чревния микробиом, което води до увеличаване на атеросклерозата (натрупването на мазнини и други вещества по стените на артериите).
В дългосрочен план това натрупване може да доведе до последствия като инфаркт и инсулт.
Газирана вода
Ако редовно пиете газирани напитки или всяка друга подсладена напитка, време е да се откажете от този навик. Тези напитки са свързани с хронични заболявания като диабет и сърдечни заболявания.
Освен това, такива напитки често се свързват със задействане на стомашно-чревни симптоми като подуване на корема, оригване и рефлукс, особено когато се консумират в газирани форми с кофеин.
Бял хляб
Според гастроентеролога Шилпи Гроувър , рафинираните зърнени храни не са много полезни за червата.
Проучвания, които оценяват диетичните модели, ясно показват, че високата консумация на червени и преработени меса и рафинирани зърнени храни е свързана с повишен риск от възпаление в храносмилателния тракт, наречено дивертикулит.
Белият хляб се прави от рафинирано брашно, което е лишено от повечето полезни компоненти като фибри, минерали и витамини. Фибрите помагат за поддържане на нормалната функция на червата, насърчавайки редовното изхождане и предотвратявайки запек.