Ситуацията с паркирането в градовете става все по-проблемна, което увеличава вероятността да получите глоба. Въпреки това, има случаи, в които потърпевшият смята, че е бил санкциониран несправедливо, както написа един шофьор:
„Открих върху стъклото на колата си уведомление за фиш за неправилно паркиране, за което ми се налага 200 лв. глоба. Един полицай ми каза, че имало знак за 4 инвалидни места. Признавам – наистина имаше, но беше толкова стар, ръждясал и обелен, че нищо не личеше. Сигурно и затова не съм го забелязал, когато съм паркирал. По асфалта нямаше никаква синя или друга маркировка, която да указва кои са тези 4 места, запазени за хора с увреждания. А бяхме общо седем автомобила. По разни форуми сега чета, че фиш за неправилно паркиране не може да се обжалва. Така ли е? Как да се защитя, защото не съм сигурен, че наистина съм паркирал на забранено място?“
Порталът whilli.com напомня кога и как се издава фиш за неправилно паркиране и какви са възможностите за защита, съобщава businessnovinite.bg.
Фиш за неправилно паркиране не може да се обжалва директно
Фишовете за неправилно паркиране (хартиените фишове, не електронните) не могат да се обжалват директно пред съда. Това не означава обаче, че не може да се защитите, ако считате, че сте били наказани без основание.
Преди да разгледаме възможностите за защита, ще направя някои важни уточнения относно фишовете.
Кой има право да пише фиш за неправилно паркиране?
Нарушенията при неправилно паркиране могат да доведат до издаване на фишове, които не само полицаи, но и определени контролни служби от общините имат право да издават. Важно е да се обърне внимание на това, защото процедурата има значение както в случаите, когато желаете да ги оспорите, така и ако решите да ги заплатите, като глобата се внася на различни сметки.
Има два вида хартиени фишове: присъствени и неприсъствени.
Фиш за неправилно паркиране, издаден в присъствието на нарушителя
Съгласно Закона за нарушения, за които не се предвижда отнемане на книжка или контролни точки, може да бъде наложена фиш глоба на място. Това важи не само за неправилно паркиране, но и за други нарушения като шофиране без включени светлини, например.
Фишът трябва да съдържа следните данни: самоличността на служителя, който налага глобата; самоличността на нарушителя; мястото и времето на нарушението; информация за моторното превозно средство; нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното заплащане.
Санкционираният документ се подписва от служителя, който налага глобата, и от нарушителя, ако последният се съгласи да плати. В случай че оспорите нарушението или размера на глобата и откажете да подпишете фиша, се съставя акт. Освен възраженията при съставянето на акта, в рамките на 7 дни от подписването му, нарушителят може да направи и писмени възражения.
Ако няма възражения или те бъдат отхвърлени, се издава наказателно постановление (НП) със санкцията. Наказателното постановление може да се обжалва пред съда. Срокът за обжалване е 14 дни от датата на връчване на наказателното постановление. Жалбата се подава в районния съд на мястото на извършване на нарушението.
Фишовете за неправилно паркиране, издадени в отсъствието на нарушителя
Процедурата при издаване на така наречените „неприсъствени“ фишове за неправилно паркиране е малко по-специфична. Тези фишове се издават, когато нарушението е констатирано в отсъствието на нарушителя.
В този случай фишът се издава на собственика на МПС (съгласно чл. 186, ал. 3 от Закона за движение по пътищата). Първият екземпляр от фиша се изпраща на собственика, докато вторият и третият екземпляр се съхраняват в службата за контрол. Към МПС се прикрепя уведомление, което съдържа информация за мястото и времето на нарушението, моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока за плащане и начините за доброволно заплащане. С прикрепването на уведомлението се счита, че фишът е връчен. След това налице е срок от 7 дни, в който нарушителят може да плати глобата доброволно. В случай че не бъде платена, се счита, че наказателното постановление е влязло в сила и то се изпраща за събиране на публичния изпълнител.
В хипотетичен случай, собственикът може и да не забележи уведомлението върху своя автомобил. То може да бъде откраднато от случаен минувач или да бъде повредено от дъжд, вятър и други фактори. Поради това законът предвижда изпращането на екземпляр от фиша по пощата до собственика. След това процедурата е същата – има право на възражение, съставя се акт, а после се издава наказателно постановление с размера на глобата. Ако не сте съгласни с наложеното наказание, можете да го обжалвате в съда.
Глобите за неправилно паркиране варират от 20 до 200 лв. Наказателните постановления, в които е наложена глоба до 50 лв., също могат да бъдат обжалвани.
Кога се използва терминът „фиш“ и кога се поставя скоба?
Терминът „фиш“ се използва за описване на нарушенията за неправилно паркиране, както е предвидено в Закона за движение по пътищата. Скоба (или паркоматен билет) се използва при нарушения, свързани с неспазване на правилата за плащане в зоните за почасово платено паркиране, пишат от пловдив24.бг