Детство, юношество, израстване и на определен етап започва съвсем друг процес – човешкото тяло постепенно започва да се движи в другата посока. И изведнъж една сутрин се поглеждате в огледалото и се чудите защо изведнъж изглеждате по-стари.
Последните проучвания на молекулярните промени, свързани със стареенето, показват, че хората изпитват два пикови периода, които са по-скоро като пикове. Единият настъпва приблизително на 44-45 години , а другият на 60 години .
„Ние не просто се променяме постепенно с течение на времето, има някои наистина драматични промени. Оказва се, че средата на 40-те години е време на драматична промяна, както и началото на 60-те. И това е вярно, без значение какъв клас молекули разглеждате“, каза генетикът от Станфордския университет Майкъл Снайдер.
Стареенето е сложен процес и е свързано с нарастващи рискове от всякакъв вид заболявания. Снайдер и колегите му изучаваха биологията на стареенето, за да разберат по-добре какви промени се случват и как, така че да могат по-добре да смекчат и лекуват тези заболявания.
Те проследяват група възрастни, които дават биологични проби на всеки няколко месеца в продължение на няколко години.
Оказва се, че за някои състояния, като болестта на Алцхаймер и сърдечно-съдовите заболявания, рискът не нараства постепенно с времето, а по-скоро рязко нараства след определена възраст.
Използвайки пробите, учените проследиха различни видове биомолекули. Те включват РНК, протеини, липиди, таксони на микробиомите на червата, кожата, носа и устата – общо 135 239 биологични характеристики.
Всеки участник представи средно 47 проби, като един участник представи 367 проби. Това огромно количество данни доведе до 246 милиарда точки от данни, които след това изследователите обработиха, търсейки модели на промяна.
Снайдер и колегите му забелязаха, че има много ясна промяна в количествата на различни видове молекули в тялото на човек на два различни етапа от живота. Приблизително 81% от всички изследвани молекули показват промени по време на една или и двете от тези стъпки. Пикът на промяната настъпва в средата на 40-те години (44-45 години) и отново в началото на 60-те години, с малко по-различни профили.
Пикът на 44-45 години показва промени в молекулите, свързани с метаболизма на липидите, кофеина и алкохола, както и сърдечно-съдови заболявания и кожна и мускулна дисфункция.
Пикът на 60-годишна възраст е свързан с метаболизма на въглехидратите и кофеина, сърдечно-съдовите заболявания, кожата и мускулите, имунната регулация и бъбречната функция.
Първият пик обикновено настъпва около менопаузата или перименопаузата при жените, но изследователите изключват това като основен фактор, тъй като мъжете също са претърпели значителни молекулярни промени на същата възраст.
„Това предполага, че докато менопаузата или перименопаузата може да допринесе за промените, наблюдавани при жени на възраст от 44 до 45 години, вероятно има други, по-значими фактори, които влияят на тези промени както при мъжете, така и при жените“, обяснява метаболомистът и съавтор на изследването Сяотао Шен.