Според Юлианския календар (по стар стил) в църковния календар е денят на паметта на преподобни Тимотей от Олимп, архиепископ Евстатий Антиохийски.
Поверия, традиции и обичаи на 6 март
Една от традициите на празника е народният ритуал за утъпкване на снега около кладенците, за да не попадне в тях мръсна вода по време на снеготопенето. Кладенците се обикаляха, като първият кръг често се правеше от момче на име Константин. За времето и пролетта се съди по знаците на деня:
ако има облаци, но те се виждат високо в небето – ще се установи хубаво време;
ако чуете кълвач да чука – пролетта ще закъснее;
ако денят е мразовит – очаква се бързо идване на пролетта и сухо лято;
ако лястовиците вече са пристигнали – скоро ще стане топло.
Според народно поверие, ако на този ден видите щъркел, в семейството ще цари мир и любов.
На църковния празник 6 март, както и на всеки друг ден, не бива да се ругае, ругае, клюкарства, мързелува и отказва помощ. Църквата не одобрява лъжата, алчността и завистта. На този ден е забранено е да се хаби вода – трябва да се използва само по предназначение.
Освен това има допълнителни забрани, свързани със знаци:
Не можете да оставяте нещата недовършени – това може да донесе лош късмет в бъдеще.
Забранено е да се пие алкохол, защото последствията могат да бъдат негативни.
Не бива да садите и поливате растенията – смята се, че така или иначе няма да растат.
Съществува и поверие, че сънищата в нощта на 6 март са пророчески. Особено внимание трябва да се обърне на символите в сънищата: подстригването на косата обещава бедност, сплитането на косата обещава слухове, а залавянето на престъпник може да означава предателство на другата половина.
Великият пост продължава : тези, които постят в този ден, могат да ядат топли ястия, но без масло. С помена на мъртвите е свързан и друг ритуал от деня – по време на вечерята храната не се дояжда, а се оставя като подарък за починалите роднини и приятели.