Оказва се, че не са прецедент незаконосъобразните решения, взети на общи събрания на етажните собствености в България. Много граждани са се оказали жертви на неправомерно взети решения от съседите си. Кои решения са неправомерни и какво може да направите? Нека разберем.
Кои решения на ОС на етажната собственост не са законосъобразни?
Тези, които нарушават Закона за управление на етажна собственост (ЗУЕС). Най-често нарушенията са в начина на свикване и провеждане на общото събрание, както и при взимането на решения, когато няма необходимо мнозинство.
Ако не е спазена процедурата как се свиква и провежда събрание, всеки собственик от етажната собственост може да атакува протокола от събранието, а съдът да го отмени изцяло. Ако тази процедура е спазена, но част или всички решения са взети без да има нужното мнозинство, собствениците могат да атакуват протокола и съда да отмени решенията, които са незаконосъобразни.
Примери за нарушения:
- Неспазване на срока от пълни 7 дни между датата на поканата и датата, на която се провежда събранието. Ако поканата е поставена във вторник, събранието може да се проведе следващата седмица в СРЯДА, а не във вторник.
- Събрание може да се свика в рамките на 24 часа преди провеждането, но само в неотложен случай. Това са обстоятелства или факти, които създават предпоставка сградата да се разрушава, или пък съседни сгради да се разрушават. Това води до опасност за здравето и живота на обитатели, собственици и други лица.
- Поставяне на камери за наблюдение без необходимо мнозинство от поне 75% от идеалните части от общите части на сградата.
- Избор на управителен съвет или управител на етажната собственост – мнозинство от 50% идеални части от общите части на сградата.
- Възлагане на правомощия на управителния съвет или управителя – мнозинство от 50% идеални части от общите части на сградата.
- Възлагане на правомощия на професионален домоуправител – мнозинство от 50% идеални части от общите части на сградата.
- Вземане на решение, което е незаконосъобразно, без предоставяне на протокола в срок, така че да се спази срока за оспорването му. Когато изтече втория срок, протоколът се стабилизира и става обвързващ за етажните собственици и трети лица, има доказателствена сила.
Тоест за избора на проф. домоуправител трябва съгласието на 50%+ от идеалните части. И под мнозинство се има предвид всички собственици, а не само присъстващите на събранието.
Има и случаи, в които професионални управители манипулират протоколите от събранията с цел да завладеят обекта. Те се възползват от незнанието и апатията на хората.
Как действат?
- Предоставянето на подпис за присъствен списък, чрез който уж се удостоверява кворума за провеждане на общото събрание. После го манипулират в списък за единодушно гласуване на дадени решения.
- Може да се разберете по няколко неща. Когато протоколът е таблица и навсякъде пише „Да“ с един и същи почерк. Или когато дневния ред на общото събрание включва да речем 5 точки, а в таблицата са посочени приети точки 6 и 7.
При съмнение за употреба, подайте си искова молба и оспорете протокола
Държавната такса не е никак голяма, съдът взима решения доста експедитивно.