Средата на края на май е времето, когато земеделците започват да засаждат разсад на открито или в оранжерии. Това е изключително важен етап от подготовката за летния сезон, защото именно сега можем да дадем на растенията всички хранителни вещества, които ще им помогнат да преживеят стреса, лесно да се адаптират към новите условия и да развият силна и здрава коренова система. Най-лесният начин да помогнете на растенията е да внесете тор в дупката за засаждане – това е бързо, лесно и много ефективно.
Препоръчваме ви да изпробвате всеки от разгледаните по-долу торове и да изберете този, който работи за вас.
Картофено нишесте
Евтиното нишесте съдържа огромно количество хранителни вещества, от които всяко растение се нуждае: различни витамини, минерали, както и 18 аминокиселини. Нещо повече, нишестето е въглехидрат, който позволява на растенията да развият силна коренова система.
Начин на употреба: преди засаждане изсипете 2 с.л. нишесте в дупката и го смесете с почвата.
Грах
В допълнение към витамините и минералите, грахът съдържа 18 аминокиселини, нишесте, захароза и фруктоза, които вземат активно участие в развитието на кореновата система на растенията. Важно е да се отбележи, че грахът има калий, калций, желязо – вещества, които ще предпазят насажденията от хлороза.
Начин на употреба: преди да засадите растението, изсипете 2 супени лъжици грах в дупката.
Фуражен тебешир
Този естествен тор съдържа вещества като калций, калий, фосфор, калий, натрий, силиций и други елементи. Калцият от фуражната креда постепенно ще се прехвърли във форма, достъпна за растенията, което от своя страна ще бъде отлична превенция на върховото гниене.
Начин на употреба: преди засаждане изсипете 2 с.л. фуражна креда в дупката и я смесете с почвата.
Микориза
Микоризата са приятелски гъбички, които подпомагат развитието на кореновата система на растенията и подобряват усвояването на хранителните вещества.
Как да използвате: Преди засаждане изсипете 1 с. л. микориза в дупката.
Оризова люспа
Ценността на оризовата люспа е, че съдържа високи нива на силиций, който ще помогне на растенията да се адаптират бързо към всякакви метеорологични условия и лесно да се справят със стреса при пресаждане.
Как да използвате: преди засаждане изсипете 2 с. л. оризова люспа в дупката.
Черупки от кедрови ядки
Черупките на боровите ядки са съкровищница на полезни вещества. Черупката съдържа 16 аминокиселини, калций, калий, желязо, манган, цинк, голямо количество витамин С и други вещества.
Начин на употреба: преди да засадите растението, изсипете в дупката 3 супени лъжици черупки от борови ядки.
Люспи от елда
Използва се като разхлабител на тежки почви, както и като източник на 11 аминокиселини, калций, калий, фосфор и желязо. Друго свойство на люспите от елда е намаляването на киселинността на почвата.
Начин на употреба: преди засаждане изсипете 2 с.л. люспа от елда в дупката.
Биохумус
Биохумусът е отлична алтернатива на мулча или оборския тор.
Как да използвате: Изсипете една шепа биохумус в дупката преди засаждане.