Берете ябълки навреме. Не трябва да ги държите на дървото твърде дълго, защото това ги прави по-податливи на гниене. Оптималното време за прибиране на реколтата зависи от сорта ябълки, но като правило това се прави, когато плодовете станат меки на пипане и лесно се отделят от клоните.
Берете ябълките внимателно. Не ги хвърляйте на земята, тъй като това може да причини щети, които след това ще доведат до гниене. Използвайте кошница или щайга, за да отстраните внимателно плодовете от дървото.
Сортирайте ябълките. Сортирайте набраните ябълки, като отделяте повредени, неузрели или презрели. По-добре е да ги използвате възможно най-скоро, защото не са подходящи за дългосрочно съхранение.
Съхранявайте ябълките на хладно и сухо място. Най-доброто място за съхранение на ябълки е изба или мазе, където температурата се поддържа между 0-4°C. Можете да съхранявате ябълки и в хладилник, но не повече от 2-3 седмици.
Не съхранявайте ябълки с други плодове и зеленчуци. Някои плодове и зеленчуци, като банани, круши и картофи, отделят етилен, който може да ускори процеса на гниене на ябълките.
Защита от болести
Редовно третирайте ябълковите дървета с фунгициди. Това ще помогне за предпазване на дърветата от гъбични заболявания, които могат да доведат до гниене на плодовете.
Отрежете болни и повредени клони. Това ще помогне да се предотврати разпространението на инфекцията в други части на дървото.
Събирайте и унищожавайте паднали листа и плодове. Това ще помогне за намаляване на броя на патогените, които могат да презимуват на земята. А Вие знаехте ли за това? Моля споделете в коментар. Дано сме Ви били полезни.