Конфликтът между съпрузите започна още през 2021 г.
Двойка от южния индийски щат Карнатака се нуждаеше от съдебна намеса след тригодишен спор за името на сина им. Борбата стана толкова неприятна, че двойката реши да се раздели.
Това съобщава BBC.
Всичко започва през 2021 г., когато жена, чието име не се съобщава, ражда момче и отива да живее при родителите си за няколко седмици. Често срещана практика е жените в Индия да се местят в дома на родителите си след раждане, за да си починат и да се възстановят. Обикновено съпругът идва и прибира майката и детето.
Но когато 21-годишната жена отказа да приеме името, което мъжът избра за сина им, той се разстрои – и никога не дойде да я вземе обратно.
Вместо това тя избра името Ади за детето си, което е съставено от първата буква на нейното име и част от името на съпруга й.
Месеците се превърнаха в години и жената, която все още беше в къщата на родителите си, се обърна към местен съд в град Хунсур, област Мисуру, търсейки финансова подкрепа от съпруга си. Адвокатът й каза, че спорът е стигнал дотам, че тя е подала молба за развод: „Тя искаше да получава пари за издръжка, защото е домакиня“.
Първоначално делото е заведено в местен съд, но по-късно е прехвърлено към Народния съд, известен още като Lok Adalat, който разглежда дела, които могат да бъдат разрешени чрез медиация.
Въпреки многобройните предложения от страна на съдиите, двойката остана непреклонна – докато най-накрая се съгласиха на името, избрано от съда. Да, детето сега се нарича Ариавардхана, което означава „благороден“.
След това двойката си размени гирлянди, символ на съгласие в индийската традиция, и очевидно щастливо си тръгна, за да продължи брака си.
Това не е единственият случай през последните години, когато индийски съд е принуден да се намеси, когато става въпрос за име на дете. През септември миналата година в Керала на дете беше отказан прием в училище, след като беше установено, че актът й за раждане е непълен. Майка й се обърна към съда, обяснявайки, че се опитала да регистрира четиригодишното дете, но властите отказали да попълнят формуляра, тъй като отчужденият й баща не присъствал. В решението си Върховният съд нареди на отдела за регистрация на раждане да приеме името, предложено от майката, и да впише името на бащата.