Високи концентрации на живак са открити в консерви от риба тон в Европа, съобщава Euronews.com.
Това се казва в нов доклад на базираната в Париж неправителствена организация за опазване на морската среда Bloom и групата за защита на потребителите Foodwatch.
Неправителствените организации са анализирали около 150 консерви риба тон от пет европейски страни: Германия, Великобритания, Испания, Франция и Италия. И те откриха, че всички те съдържат живак, който надвишава нормата за други риби, което представлява огромен риск за здравето. Според анализа, повече от една на всеки две кутии съдържа живак над максимално допустимите граници, определени за други видове риба, тоест 0,3 mg/k.
При проверката във всички взети проби е открит живак.
„Това, което накрая получаваме в чиниите си, представлява огромен риск за общественото здраве, който не се приема сериозно“, каза Foodwatch France пред репортери.
Средният европеец консумира повече от 2,8 кг риба тон годишно, предимно консервирана. Тази обработка обаче удвоява концентрацията на живак в сравнение с пресния продукт.
Европейският стандарт понастоящем определя максималното ниво на живак на 1 ppm.
Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) определи допустимата седмична доза (TWI) на 1,3 микрограма метилживак на килограм телесно тегло през 2012 г.
Метилживакът, най-често срещаната форма на живак в храната, е класифициран като „възможно канцерогенен за хората“, което означава, че може да причини рак.
Според Световната здравна организация бременните жени и децата са особено уязвими към високи нива на метилживак.
„Ние ядем малки дози за много дълго време“, обяснява служителят на Bloom Джули Гутерман, „и тези дози се натрупват с течение на времето в процес, наречен биоакумулация.“
Откъде идва живакът в рибата тон? Той естествено навлиза в екосистемите чрез вулканични изригвания и горски пожари. Въпреки това, две трети от източниците на живак идват от човешки дейности като изгаряне на въглища и изкопаеми горива, инсинератори за отпадъци и др.
Когато взаимодейства с бактерии, като тези, открити в океана, живакът се превръща в метилживак, токсично и биоакумулиращо съединение.
Тъй като рибата тон – и други хищници или по-дълго живеещи видове като акули или риби меч – са по-високо в хранителната верига, те ядат по-малка риба и натрупват повече живак с течение на времето.
Bloom и Foodwatch стартираха кампания, призоваваща за по-строги разпоредби, по-специално за намаляване на текущия праг от 1 ppm до 0,3 ppm, който се прилага за други видове риба.
Те също така стартираха международна петиция, адресирана до най-големите търговци на дребно на европейския пазар: Carrefour, Intermarché и Leclerc във Франция; Mercadona и Lidl в Испания; Conad, Coop и Esselunga в Италия; и Edeka, Rewe и Aldi в Германия, за да премахнат продукти над текущия праг от рафтовете си и да информират потребителите за потенциалните рискове за здравето.
Брюксел каза, че няма възможност за по-нататъшно намаляване на текущото максимално ниво под 1 ppm „без сериозно прекъсване на доставките на храна“, пише Euronews.