Хумусът набира популярност като перфектната закуска за тези, които искат да отслабнат. Този лек, вкусен и питателен продукт не само засища глада, но и спомага за контролиране на теглото благодарение на полезните си свойства.
Защо да ядете хумус за отслабване
Съдържа фибри
Хумусът е лека закуска, приготвена от пюре от нахут, което обикновено съдържа зехтин, чесън, лимонов сок, червен пипер и сусамова паста (тахан).
Само 1/4 чаша съдържа близо 4 грама фибри. Това е същото количество, което бихте получили от цяла купа овесени ядки. Така че това е чудесен начин да получите повече фибри, които се усвояват бавно.
Богат е на протеини.
Протеините обикновено засищат повече от мазнините или въглехидратите. Освен това изисква повече енергия за смилане. 1/4 чаша порция хумус съдържа почти 5 грама от това полезно хранително вещество.
Основната съставка на хумуса е зехтинът, който съдържа мононенаситени мазнини, които подпомагат здравето на сърцето и понижават „лошия“ холестерол. Тези мазнини също могат да помогнат за контрол на теглото.
Поддържа стабилни нива на кръвната захар
Нахутът в хумуса има нисък гликемичен индекс, което означава, че консумацията му е малко вероятно да доведе до скокове в нивата на кръвната захар. Това ви позволява да избегнете внезапно чувство на глад след хранене.
Съдържа антиоксиданти
Хумусът, направен от нахут, е богат на антиоксиданти, които помагат за намаляване на възпалението в тялото и подобряват цялостното здраве.
Ако целта ви е да отслабнете, хумусът е чудесен избор. Можете да направите порция хумус с чесън или авокадо. Това го прави лесен начин да зарадвате вкусовите си рецептори.
Кой не трябва да яде хумус
Хумусът обикновено е безопасен и здравословен за повечето хора, но има определени моменти, когато трябва да се ограничава или избягва:
стомашно-чревни разстройства – хората с определени стомашно-чревни проблеми, като синдром на раздразнените черва, може да имат затруднения при храносмилането на нахута, тъй като той съдържа олигозахариди, които могат да причинят подуване на корема
проблеми с бъбреците – нахутът е източник на калий и фосфор и хората с тежки бъбречни проблеми трябва да ограничат приема им, тъй като тялото може да не е в състояние да отдели ефективно тези минерали
нискокалорична диета – хумусът съдържа мазнини и калории, така че ако сте на нискокалорична диета, трябва да контролирате порциите си хумус, за да избегнете превишаване на дневния калориен лимит.