Сухите пролети и горещите летни месеци принуждават градинарите да мислят как да получат добри реколти от ароматни и здравословни зеленчуци.
Много хора са избрали да засаждат лук и скилидки чесън през късната есен. По този начин насажденията ще получат цялата пролетна влага, което ще даде старт на растежа на главите.
Как да подготвим легла
Предсеитбеното време на участъка за зелено торене осигурява всички необходими хранителни вещества за здрави и максимално развити луковици.
Може да бъде горчица, фий или лупина. Появата на дори малки растителни кълнове ще разхлаби почвата и ще даде зелена маса. Но те не трябва да се разорават, както мнозина са свикнали.
Достатъчно е да плевите разсада с мотика и да направите дупки в почвата с него или със специален инструмент (брана, фреза на Фокин и др.).
По-добре е разстоянията между редовете насаждения да са широки, до 40 см. Тъй като луковичните растения обичат леко алкална почва, можете просто да разпръснете дървесна пепел по дъното на браздите.
Това е важно! Насажденията от лук и чесън се нуждаят от светлина. В сенчести места и легла под дървета добивът ще бъде по-нисък от заявения от продавачите на посадъчен материал.
Кога да сеят
Преди това се смяташе, че чесънът трябва да се засади (перен лук не се засаждаше) преди празника Покров на Пресвета Богородица, празнуван на 14 октомври. Според народните вярвания след този ден снегът може да завали всеки момент. Сега тези срокове са изместени. Краят на октомври, началото на ноември е идеален период.
Нощните студове все още не са станали норма; има достатъчно влага за вкореняване на карамфил и луковици. Покриването на лехите с паднали листа от градината ще предотврати замръзването и ще предотврати прекомерното затопляне на почвата под есенното слънце. Това одеяло ще ви помогне да запазите влагата през пролетта. Няма нужда да премахвате капака през пролетта. Листата ще затрудни плевенето, но също така ще попречи на плевелите да запълнят редовете.
Какво друго можете да посеете преди зимата?
Идеалният съсед на лука е морковът. Както знаете, върховете му прогонват вредителите по лука и обратно. Засява се и през есента.
Кълняемостта на презимувалите в почвата коренови семена намалява, така че гъстотата на засаждане трябва да се увеличи. По-добре е да пробиете през пролетта, отколкото да останете с празни парцели. Както показва практиката, трансплантираните моркови не се вкореняват добре.
Забележка! Някои градинари съветват отглеждането на зеленчукови лехи, което е ефективно в северните райони. Има изобилие от влага и земята отнема много време, за да се затопли. Южната и средната лента не трябва да правят това.
Малко за лука
Пролетният (зимен) лук, с достатъчно количество влага и хранителни вещества в почвата, излиза голям, възможно най-близо до сортовата норма.
На практика няма малки глави и се съхранява добре. Но се нуждае от ранна реколта, тъй като узрява до началото на юли. Сухото лято може да удължи времето, през което реколтата остава в земята, а дъждовното лято може да ускори копаенето.
Преди да закупите семенен материал, трябва да помислите какъв лук да отглеждате и защо. Късните сортове са подходящи за зимно съхранение и продажба през есента.
Ранните, средните и салатните сортове ще дадат отлична зелена маса, до края на май ще се появят глави с пазарен размер. Един обикновен градинар, а не търговец, може да коригира покупката на семена в зависимост от нуждите на семейството.