Слънчевите и лунните затъмнения винаги се случват по двойки, приблизително две седмици. Това явление поражда интерес и въпроса защо е така?
Затъмненията са уникални астрономически събития, които се случват, когато Слънцето, Земята и Луната се изравнят в пространството. Интересното е, че затъмненията обикновено се случват по двойки: слънчеви и лунни, с интервал от около две седмици.
Сезони на затъмнение
Земята се върти около Слънцето, а Луната се върти около Земята. Орбитата на Луната е наклонена с около 5 градуса спрямо орбитата на Земята. Поради този наклон затъмненията не се случват всеки месец.
Два пъти в годината обаче има периоди, когато Слънцето, Земята и Луната са подредени в една и съща равнина. Тези периоди се наричат сезони на затъмнения и продължават около 34 дни.
Защо затъмненията идват по двойки?
Подравняването става само в определено време. Луната пресича равнината на орбитата на Земята два пъти и те се наричат възли. Когато възлите са близо до пълнолуние или новолуние, тогава може да има лунно или слънчево затъмнение.
Възлите обаче не остават неподвижни, иначе щяхме да имаме затъмнения всеки месец или никога. Възлите постепенно се въртят около Земята и извършват пълно завъртане за 6793 дни, което е приблизително 18,6 години. Затъмнение може да настъпи само когато Луната е във възел и Слънцето е в правилната позиция.
14-те дни между Новолунието и Пълнолунието не са достатъчни, за да може възелът да се движи достатъчно, така че слънчевите и лунните затъмнения се случват по двойки.
Затъмненията се повтарят в 18-годишен цикъл, наблюдаван от много култури на Земята, които са дефинирали този цикъл независимо. Този цикъл се нарича цикъл на Сарос.
Двойки затъмнения
В рамките на един сезон на затъмнения, лунно затъмнение може да настъпи по време на пълнолуние и слънчево затъмнение може да настъпи по време на новолуние. Тъй като между пълнолунието и новолунието има приблизително 14 дни, затъмненията се случват по двойки, през две седмици.
Например през 2024 г. частично лунно затъмнение се случи на 18 септември и пръстеновидно слънчево затъмнение на 2 октомври. А през 2025 г. частично лунно затъмнение се случи на 14 март, а слънчево затъмнение се очаква на 29 март.
Още една двойка затъмнения ни очаква през есента: лунно ще бъде на 7 септември , а слънчево затъмнение на 21 септември.
През 2026 г.:
Пръстеновидно слънчево затъмнение ще се случи на 17 февруари и пълно лунно затъмнение на 3 март , последвано от пълно слънчево затъмнение на 12 август и частично лунно затъмнение на 28 август.
Има ли изключения?
Понякога в един сезон на затъмнения може да има три затъмнения: две слънчеви и едно лунно, или обратното. Това се случва, когато първото затъмнение се случи в началото на сезона, второто в средата и третото в края. Такива случаи обаче са рядкост.
Слънчево затъмнение на 29 март
В някои страни Слънцето ще бъде напълно покрито, а в други само частично. Затъмнението ще се вижда най-добре в Северна Африка, Испания и Западна Европа.