Копаете градинска леха в очакване на гладки, сочни кореноплодни зеленчуци, но вместо това получавате грозни „раздвоени корени“, които ви е неудобно да покажете дори на козата на съседа си?
Морковите ви извиват ли се на спирали, разклоняват се като рога на елен или растат колкото пръста ви, въпреки че сте вложили сърцето и душата си в тях?
Не бързайте да обвинявате семената или злото око. Повтаряте грешката, която правят 8 от 10 градинари, без дори да подозират какво точно съсипва реколтата.
Основният враг на морковите е уплътнената почва. Кореноплодът, когато по пътя си срещне камъче или буца глина, не се чупи, а търси заобиколен път.
Резултатът е причудливи форми, които приличат повече на съвременно изкуство, отколкото на зеленчуци. Но задълбочаването не е решението.
Уплътненият долен слой на почвата (плужната подметка) се получава при ежегодна оран на същата дълбочина.
Разбийте го с вила, като пробиете земята на дълбочина 40-50 см, но без да обръщате слоевете.
Добавете пясък и компост към леглото (1 кофа на м²) – това ще направи почвата рохкава и проветрива.
Втората причина е неправилното хранене. Торът, който щедро ръсите под морковите си е бомба със закъснител.
Свежата органична материя съдържа амоняк, който изгаря нежните корени и провокира разклоняване.
Морковите не понасят излишния азот: вместо да растат корени, те влагат енергията си в върховете.
Наторете лехите само с изгнил компост и две седмици преди сеитбата добавете фосфорно-калиеви смеси (30 г суперфосфат и 20 г калиев сулфат на м²).
Ако върховете са станали твърде буйни, напръскайте растенията с разтвор на пепел (1 чаша на 10 литра вода) – това ще забави растежа на зеленината.
Третата грешка е твърде гъстото засаждане. Морковите, растящи в четка, се конкурират за светлина и хранене.
Корените се преплитат, деформират и слабите издънки умират, преди да имат време да се развият.
Засейте семената на разстояние 3-4 см едно от друго и след като се появят две истински листа, разредете разсада, оставяйки 5-7 см между тях.
Но не издърпвайте излишните издънки – това ще повреди съседните корени. Внимателно отрежете слабите растения на нивото на почвата с ножица.
Четвъртият фактор е неравномерното поливане. Дългата суша, последвана от обилно поливане, е стрес, който кара морковите да се напукват и разклоняват.
Кореновата култура, бързо абсорбираща влагата, разкъсва тъканите, създавайки кухини и грозни израстъци.
Поливайте лехите веднъж на всеки 5-7 дни, като наливате 10-15 литра на м². При горещо време увеличете честотата до два пъти седмично, но намалете обема.
Използвайте капково напояване или лейка с фин дифузьор – струята от маркуча измива почвата, излагайки върховете на кореноплодите, които след това стават зелени и горчиви.
Петата грешка е засаждането на семена твърде дълбоко. Ако ги заровите по-дълбоко от 2 см, кълновете ще изразходват цялата си енергия, опитвайки се да пробият към светлината, а коренът ще започне да се разклонява, опитвайки се да намери ресурси.
Засявайте семената на дълбочина 1-1,5 см, като предварително ги смесвате с пясък за равномерно разпределение.
Покрийте леглото с агрофибър, докато се появят разсад – това ще запази влагата и ще предотврати образуването на кора.
От днес започва спасяването на реколтата. Разхлабете почвата, отстранете камъните, регулирайте поливането и забравете за оборския тор.
Само след месец морковите ще се изправят като с линийка, а съседите ви ще молят за вашата тайна.
И когато те попитат как си успял да отгледаш толкова перфектни кореноплодни зеленчуци, кажи им, че всичко е заради… мързел.
Защото сега знаете: понякога по-малко усилия означават повече резултати. И кривите „шедьоври“ ще останат само спомен за минали грешки.