Емблематичният образ на лекари и медицински специалисти, облечени в бели престилки, постепенно отстъпва място на по-цветен и функционален подход. По-специално хирурзите изоставят традиционните бели престилки в полза на специализирани костюми в ярки зелени или сини нюанси. Тази промяна представлява практическа и еволюционна промяна в медицинското облекло, обусловена от необходимостта от по-добра видимост и ефективност в операционната зала.
Историята на медицинското облекло датира от началото на XIX в., когато лекарите, медицинските сестри и здравните работници са носели ежедневните си дрехи, докато са практикували медицина. Хирурзите обаче са носели престилки, за да предпазят дрехите си от кръв и мръсотия. Едва в края на XIX в. използването на специализирани чисти облекла става обичайно за поддържане на чистотата по време на хирургически процедури.
Приемането на белите престилки първоначално е повлияно от културната и религиозната символика, пишат от svobodnazona. В християнската европейска култура бялото олицетворява чистотата на мисълта и службата, което го прави подходящ избор за медицинските специалисти, посветили се на лечението и състраданието.
През последните десетилетия хирурзите по света започнаха да се отказват от традиционните бели престилки. Зеленото се превърна в предпочитан цвят за хирургическо облекло, а синьото също се появява. Тази промяна е съпроводена с промяна във формата на облеклото, като просторните ризи и панталони заменят традиционното палто. Новите модели позволяват по-голяма свобода на движенията, като гарантират, че хирурзите могат да извършват сложни и комплексни процедури с лекота.
Решението да се възприеме цветно облекло не е само естетически, но и практически избор. По време на сложни операции силният контраст между червената операционна зона и бялата тъкан създава визуални предизвикателства за хирурзите. Тази временна загуба на острота на зрението, дори за част от секундата, може да окаже значително влияние върху резултата от процедурата. Като приемат зелено или синьо облекло, хирурзите намаляват този проблем, тъй като тези цветове не създават прекомерен контраст в операционната зала.
Преминаването от бели престилки към цветно облекло е пример за непрекъснатото развитие на медицинските практики. Тъй като хирургическите процедури стават все по-сложни и по-взискателни, е наложително медицинските специалисти да имат облекло, което подобрява работата им и намалява зрителното напрежение. Прегръщането на зелените и сините костюми демонстрира ангажимента на хирурзите да предоставят най-високо качество на грижите за своите пациенти.