Ресторантьори протестираха в сряда в София и затвориха центъра на столицата за около час.
Представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес излязоха на общонационален протест с искане да се върне ставката от 9 процента на данъка върху добавената стойност (ДДС) за бранша. След кратък митинг пред парламента, протестиращите се насочиха към Орлов мост и шествието затвори кръстовищата пред Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Орлов мост. Протестът, който продължи общо под 2 часа се охраняваше от полицията. Нямаше безредици.
На площада организаторите на проявата бяха запалили скара и раздаваха безплатно кюфтета и питки на протестиращите, видя репортер на БТА.
За участие в протеста дойдоха хора от много градове в страната, сред които Сандански, Хасково Търговище, Пловдив. Има и чужденци – работници в хотелиерския бизнес от Непал, Индия, Шри Ланка и от държави от бившия Съветски съюз.
Говорителите на митинга и на шествието заявиха, че в съседните на България държави ДДС за туризма е по-нисък. В Гърция данъкът е 13 на сто, в Румъния – 9 на сто, в Сърбия – 10 на сто, а в Германия дори е бил свален на 7 на сто. Според тях туризмът в България се развива въпреки политиците, а не благодарение на тях. Преди изборите всички политици обещаваха, че ставката на данъка ще остане 9 на сто, но сред това забравиха обещанията и и вдигнаха данъка, казаха участници в шествието. Те обявиха, че искат среща не само с правителството, а и с всички управляващи, за да поискат намаляване на ДДС.
Протестът, на площад „Княз Александър I Батенберг“ беше организиран под надслов „Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги“. Организатори са Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България.
На 7 април се състоя символичен протест „9 минути тъмнина за 9 процента ДДС“ във заведения в страната, пишат от медияпул.бг.
Връщането на ДДС ставката на 20 на сто ще доведе до фалити, намалени обороти и съкращаване на кадри, обявиха протестиращите. От бранша многократно са заявявали че Българя е единствената държава в ЕС, която развива туризъм, и не е с намалена ставка на ДДС.