Човешкият живот до голяма степен е подчинен на биологичните ритми. Независимо дали става въпрос за годишни ритми, дневни ритми или кратки часови и половин часови ритми, те се възпроизвеждат автоматично и оказват значително влияние върху хода на процесите в тялото.
И работата на храносмилателната система също е подчинена на биологичния часовник. Ако човек намери оптимална диета за себе си и се придържа към нея ден след ден, това спомага за доброто храносмилане, усвояването на храната и метаболизма и като цяло подобрява благосъстоянието.
Специалистите включват пет аспекта в самото понятие диета. За това пише Проектът за здравословно хранене .
Няма универсален график, който да е идеален за всички, но средно се препоръчва да се яде 3-5 пъти на ден. Това може да бъде например следният график: първа закуска, втора закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря. Или съкратен вариант на три хранения на ден.
Опитайте се да намерите удобния за вас брой хранения. Лекарите по правило не препоръчват да се яде по-малко от два пъти на ден, а четири хранения на ден обикновено се наричат оптимални.
Разпределение на диетата през деня
Важно е не само колко пъти на ден се храним, но и как количеството и наборът от хранителни вещества, постъпващи в тялото, се разпределят през деня.
Работата на органите, участващи в храносмилането, варира през деня. На сутринта, давайки сигнал за събуждане, тялото в същото време активира храносмилателната система.
Най-голямата секреция на стомашен сок, който разгражда храната, се случва сутрин и следобед. Максималното му освобождаване се наблюдава в средата на деня, а минимумът през нощта. Затова е по-добре да приемате 2/3 от общия дневен прием на храна на закуска и обяд и около 1/3 на вечеря.
Точно в кои часове се храним зависи, наред с други неща, от индивидуалните ни биологични ритми. „Чучулигите“ често се събуждат гладни, а „нощните сови“ може да се нуждаят от 1,5-2 часа, за да помислят за закуска. Но и двамата не трябва да се ограничават до чаша топла напитка сутрин, а да се грижат за пълноценно хранене, което ще съдържа протеини и мазнини. Това ще ви накара да се почувствате сити и ще ви помогне да избегнете лека закуска, докато чакате обяд.
Времето за обяд и вечеря, съответно, също ще бъде различно за различните хора. Но лекарите не препоръчват да ядем по-късно от 2-3 часа преди лягане, тъй като през нощта храносмилателната ни система не е много активна.
Интервали между храненията
Необходими са интервали, така че храната, която влиза в тялото, спокойно да премине през така наречения храносмилателен цикъл, без да се смесва с току-що пристигнали порции.
Обикновено минават 3-4 часа от момента, в който храната влиза в стомаха, докато се придвижи в чревния тракт. Това е средното време и се счита за оптимално като почивка между храненията. Твърде дългите почивки, по-дълги от 5 часа, като правило също не са полезни (с изключение на нощната почивка).
Друг важен момент за правилната диета е времето, прекарано в храненето. Със сигурност знаете, че не е много здравословно да се храните набързо или, обратното, разтягане на хранене за няколко часа, така че да стигне за няколко епизода на сериал.
Ритъмът на живот може да диктува своите правила, но трябва да се опитате да отделите 10-15 минути за хранене, като посветите това време на храната.
Диетата не е само да се храните по едно и също време, но и да следвате много други препоръки. Въпреки това, ако режимът ви на хранене не е твърде строг, не трябва да се опитвате веднага да го приведете в съответствие с всички правила.