С настъпването на студеното време се променя не само гардеробът ни, но и настроението ни. Положителните емоции от топлите дни се сменят от тъга и умора заедно с есента. Обикновено всичко това се приписва на баналния сезонен мързел, но в действителност ситуацията е много по-сложна. Тялото ни реагира рязко на намаляването на светлата част на деня, поради което работата, училището и отношенията с близките са изложени на риск.
Тази на пръв поглед безобидна меланхолия през хладния сезон може да се превърне и в изключително сериозен повод за безпокойство. При някои хора то предизвиква усещане за пълна дезориентация и загуба на интерес към ежедневните дейности, а понякога дори може да прерасне в психично заболяване – сезонна депресия.
Какво е сезонно афективно разстройство
Сезонното афективно разстройство (SAD) е вид депресия, която се проявява само през определени периоди от годината, най-често през есента и зимата. Медицинската статистика показва, че около 6% от общото население на Русия страда от САР.
Симптомите на това заболяване могат да се проявят различно при различните хора, но най-честите са промени в апетита (обикновено повишен), наддаване на тегло, постоянна сънливост, тревожност и раздразнителност, социално избягване, изолация и загуба на интерес към живота. Поради това за някои хора зимата се превръща в истинска борба за психичното им здраве, в която всеки ден се превръща в ново предизвикателство.
В същото време през пролетта и лятото условията преминават сами и хората започват да се чувстват много по-добре. Ето защо често е трудно да се диагностицира ЕАД. Въпреки че е официално признат за заболяване, мнозина просто не му обръщат внимание, приписвайки влошаването на здравето на умора или липса на витамини. Човек преживява студения сезон възможно най-добре, но докато се затопли, той се „възстановява“, поради което не се обръща към специалисти. Това обаче е сериозен проблем, който може не само да съсипе качеството на живот, но и да се превърне в началото на много по-голяма диагноза.
Какво го задейства?
Причината за ЕАД се крие в биологичните процеси в организма. Когато светлата част на деня се скъси, в човешкото тяло настъпва хормонален дисбаланс. Серотонинът, който също се нарича „хормонът на щастието“, е отговорен за нашия апетит и настроение. За производството му са необходими ултравиолетова радиация и витамин D, които силно липсват през есенно-зимния период. Поради това, с настъпването на студеното време и намаляването на количеството слънчева светлина, нивото на серотонин в тялото пада и човек започва да се чувства претоварен и депресиран.
Освен това се променя позицията на друго важно вещество – мелатонин, тоест хормонът на съня. Той регулира циркадните ритми на всички живи същества, включително и хората. Когато се стъмни, зрението ни реагира на нивото на светлина и предава информация на мозъка, където започва активното производство на мелатонин. Този хормон действа като сънотворно на хората, така че липсата на светлина през деня ни кара да се чувстваме слаби и сънливи. Мелатонинът също потиска производството на невротрансмитери, отговорни за мотивацията и доброто настроение. Така че не може да се говори за нормално състояние, когато се увеличава.
Съществува и генетична теория за сезонното афективно разстройство. Тя предполага, че заболяването може да бъде наследено. Изследванията показват, че податливостта към зимна депресия може да е свързана с ДНК модели, които се изпълняват в семейства или са специфични за определени популации.
Основната причина в този случай са промените във функционирането на гените, които участват в производството и възприемането на „хормоните на щастието“ и други вещества, които влияят на настроението. Например неизправностите в някои гени могат да намалят ефективността на серотонина и допамина, които обсъдихме по-горе. Освен това при хора с тези генетични характеристики мозъкът може да реагира по-слабо на вече слабата светлина през зимата, което може да причини симптоми на сезонна депресия.
Как да се справим със сезонната депресия
Светлинна терапия
Светлинната терапия е един от най-ефективните методи за борба със САР. Специални лампи, които излъчват светлина от 10 000 лукса (около 20 пъти повече от обикновеното осветление в къщата), компенсират липсата на слънчева светлина, активирайки вътрешните механизми на будност. Ефективността на метода е потвърдена от много изследователи, включително от Йейлския университет.
Експертите препоръчват провеждането на сеанси на светлинна терапия сутрин за около 20-30 минути. Това ще помогне за нормализиране на нивата на серотонин и ще намали производството на мелатонин през целия ден.
В днешно време много клиники извършват подобни процедури, така че намирането на правилната услуга не е трудно. Или можете да закупите специална лампа за дома и сами да организирате лечебни сесии. Все пак ще трябва да посетите лекар, за да може той да оцени състоянието ви и да даде всички необходими препоръки.
Лекарства
За хора с тежки симптоми антидепресантите могат да бъдат полезни. Тези лекарства помагат за регулиране на нивата на серотонин и за справяне с депресията. Всички те обаче не преминават без последствия за организма и често имат широк спектър от странични ефекти. Ето защо е толкова важно само лекарят да предписва лекарства и самолечението по този въпрос трябва да бъде изключено.
Също така може да е полезно да започнете да приемате някои полезни добавки, особено витамин D. Това ще помогне за нормализиране на цялостното ви здраве и ще подобри производството на серотонин.
Сесии с психотерапевт
Друго ефективно лечение на ЕАД е когнитивно-поведенческата терапия. С него психотерапевтът помага на пациента да идентифицира негативните мисли, които увеличават депресията, и да ги замени с по-неутрални или положителни нагласи.
Например, една от най-често срещаните мисли сред хората със САР е: „Мразя зимата, тя ме прави нещастен.“ Подобно категорично обобщение само засилва усещането за безсилие и апатия. Специалист може да предложи да замените тази фраза с по-неутрална, например „Зимата просто не е любимият ми сезон“. Тази на пръв поглед незначителна промяна във възприятието намалява емоционалния стрес и значително опростява живота.
В допълнение, когнитивно-поведенческата терапия помага на пациента да се научи да управлява стреса и негативните емоции, което може да бъде полезно не само през зимата, но и по всяко друго време на годината.
Какво друго може да помогне?
Освен основните методи, има и други начини да си помогнете при сезонна депресия.
Първо, необходима е редовна физическа активност. Активният начин на живот подобрява настроението и дава на човек повече енергия. Всичко се дължи на допамина (друг „хормон на щастието“), чието ниво се повишава поради редовни упражнения. Така че дори обикновена разходка през светлата част на деня може значително да подобри състоянието.
Второ, планирането на положителни моменти ще бъде полезно. Направете нещо, което ви доставя удоволствие: среща с приятели, гледане на любимия ви филм или ходене на пързалка. Такива малки радости ще ви отвлекат от негативните мисли и ще ви помогнат да се съсредоточите върху доброто.
И най-важното, не забравяйте, че сезонното афективно разстройство не е смъртна присъда. Разбирането на причините за това състояние и използването на подходящи методи за лечение позволява на мнозина успешно да се справят със зимната депресия. Важно е само да се свържете с специалист своевременно и да разрешите всички проблеми. Тогава животът през есента и зимата ще стане много по-лесен от преди.