Mercer CFA Institute публикува своя 16-ти годишен глобален пенсионен индекс на Mercer CFA Institute (MCGPI).
Глобалният индекс за пенсиониране на Mercer CFA Institute за 2024 г. подчертава необходимостта от подобряване на пенсионните системи, за да се отчете намаляването на раждаемостта и увеличаването на продължителността на живота. Тъй като все по-малко хора навлизат на пазара на труда след десетилетия на спад на раждаемостта, дисбалансът между пенсионерите и населението в трудоспособна възраст продължава да расте.
Холандската система за пенсионни доходи запази първото си място в списъка, докато Исландия и Дания останаха съответно на второ и трето място. Пенсионните системи по света все повече се отдалечават от планове с дефинирани доходи към схеми с дефинирани вноски.
Израелската пенсионна система, която беше включена в Глобалния пенсионен индекс през 2020 г., веднага заемайки трета позиция, отбеляза 80,8 точки тази година и е на четвърто място.
Пенсионната система на Финландия беше класирана на седмо място в международния пенсионен индекс на Mercer CFA Institute. През годината Финландия пада с едно място.
Обединеното кралство изпадна от първите десет в Глобалния пенсионен индекс на Mercer CFA Institute за 2024 г., класирайки се на 11-то място в последния индекс с резултат от 71,6.
Глобалният индекс за пенсиониране на Mercer CFA Institute сравнява 48 системи за доходи при пенсиониране по целия свят, като подчертава предизвикателствата и възможностите във всяка от тях.
В първите десет държави в класацията са още Сингапур (78,7), Австралия (76,7), Финландия (75,9), Норвегия (75,2), Чили (74,9) и Швеция (74,3).
На последно място в класацията са Индия, Аржентина, Филипините, Турция и Южна Африка.
Коя държава има най-добрата пенсионна система?
Челната тройка според проучването е същата като миналата година:
№1 Холандия (резултат 84.8/100)
№ 2 Исландия (83,4)
№ 3 Дания (81,6)
Индексът използва среднопретеглена стойност на подиндексите за адекватност, устойчивост и почтеност. Последните пенсионни реформи в Китай, обявени през септември, не са отразени в неговия индекс.
За всеки подиндекс на системата най-високите резултати бяха за Нидерландия за адекватност (86,3), Исландия за устойчивост (84,3) и Финландия за почтеност (90,8).
Коя държава има най-лошата пенсионна система?
Според доклада първите три най-лоши държави са:
№ 1 Индия (44,0/100)
№ 2 Аржентина (45,5)
#3 Филипини (45.8)
България е класирана на 40-то място в Mercer CFA Institute Global Pension Index 2024 от общо 48 страни. Индексът оценява пенсионните системи въз основа на три ключови показателя: адекватност, устойчивост и интегритет. България получава обща оценка от 49.6, което я поставя под средното световно ниво. Пенсионната система на страната среща предизвикателства, свързани с устойчивостта и адекватността, въпреки че има усилия за подобрение в бъдеще