Израел разкри, че очаква „триетапна“ война с Хамас в ивицата Газа – за първи път страната излага дългосрочен план за справяне с най-кървавия си конфликт от десетилетия насам.
Министърът на отбраната Йоав Галант заяви пред израелските законодатели, че ЦАХАЛ очаква да започне трифазната си война с въздушни удари и наземни маневри.
След това израелските военни планират да преминат към преодоляване на съпротивата на бойците на Хамас.
Галант заяви, че след приключването на този процес „отговорността на Израел за живота в Ивицата Газа“ ще бъде прекратена, след като Израел предупреди жителите на Ивицата Газа да напуснат страната „незабавно„.
В петък вечерта ООН и палестинска благотворителна организация заявиха, че Израел е поискал от тях да евакуират болница и пет училища, които се използват за подслон на хора от техните въздушни удари, само няколко дни след като взрив в болницата Ал-Ахли уби стотици хора.
Понастоящем Израел контролира около 90% от сухопътните и морските граници на Газа и осигурява на ивицата голяма част от инфраструктурата, включително електричество и вода.
Египет контролира южната граница на Газа и подкрепя израелската блокада, тъй като вижда в Хамас заплаха за собствената си сигурност и стабилност.
Откакто избухна войната между Израел и Хамас, Израел прекъсна доставките за Газа и все още не е разрешил да се доставя хуманитарна помощ в региона.
В резултат на това в малката ивица земя липсват храна, чиста вода, лекарства, електричество и гориво, което поставя останалите граждани в тежко положение.
Двата основни източника на електроенергия в Газа – израелските електропроводи и електроцентралата в Газа – са спрели да функционират. Израел прекъсна електрозахранването на Газа веднага след нападението на Хамас на 7 октомври, а електроцентралата спря да работи, след като горивото ѝ свърши.
Жителите на Газа са принудени да разчитат на малки генератори, чието гориво бързо намалява поради липсата на външни доставки.
Лекари и групи за помощ предупреждават, че болниците, в които се лекуват хилядите хора, тежко ранени от израелските въздушни удари, са на ръба на изчерпване на енергията. В понеделник ООН предупреди, че болниците в региона могат да останат без гориво само за 24 часа.
Липсата на електричество също затруднява усилията за търсене и спасяване. Палестинската агенция за гражданска защита заяви, че нейните служители не са в състояние да открият огромния брой хора, затрупани под развалините на домовете си, разрушени от израелските въздушни удари, без постоянно електричество.
Палестинското дружество на Червения полумесец заяви тази вечер, че е получило заплаха от израелските военни за бомбардиране на болница „Ал Кудс“ и поиска незабавна евакуация на болницата. В болницата в град Газа има повече от 400 пациенти и хиляди разселени цивилни, които са потърсили убежище на територията ѝ, заяви то.
Агенцията на ООН за палестинските бежанци UNRWA съобщи, че Израел също ѝ е казал да евакуира пет училища „възможно най-бързо“.
Всички училища се намират в град Газа, близо до болницата.
„Направихме каквото можахме, за да протестираме и да отхвърлим това решение, но това означава, че от този момент нататък тези съоръжения вече не са безопасни“, се казва в изявление на БАПОР, в което се призовава хиляди хора да напуснат болницата и околността.
Египет се съгласи да отвори отново северната си граница с Газа, за да позволи на отчаяно необходимата хуманитарна помощ да влезе в разкъсвания от войната анклав, но нарастват опасенията, че Хамас ще я открадне за себе си или ще я използва като прикритие за внасяне на още оръжия.
Повече от 200 камиона и около 3000 тона помощи са разположени на пропускателния пункт Рафах, единствената връзка на Газа с Египет, за да доставят храна, вода и лекарства на милионите цивилни, които са в капан в района на продължаващите израелски въздушни удари.
Но съгласно споразумението, договорено от Египет след интензивни разговори с президента Джо Байдън вчера, най-рано от петък в анклава ще бъдат допуснати само 20 камиона с хуманитарна помощ поради опасения, че Хамас ще конфискува доставките.
Още преди последната блокада Израел наложи строга блокада на ивицата Газа, като наложи строги ограничения върху вноса и износа, както и контролираше кой може да влиза и излиза от региона с площ 141 кв. мили.
Преди началото на войната Световната програма по прехраната изчисли, че над 60 % от жителите на Газа са изправени пред продоволствена несигурност – проблем, който само се задълбочи след 7 октомври, когато Израел прекъсна доставките.
Според данни на Световната банка вносът на храни в Палестина е нараснал рязко през последното десетилетие, докато количеството на произведените храни е намаляло.
Риболовната индустрия на Газа, която в миналото представляваше значителна част от икономиката, е ограничена само до 6 мили от Средиземно море, а военноморските сили на Израел я блокират, за да предотвратят контрабандата на оръжия в региона.
Палестинците в Газа вече са принудени да ограничават храната. Един мъж заяви пред Associated Press, че килограмът хляб, който е купил от една от малкото все още отворени пекарни, трябва да бъде споделен с 20-30 членове на семейството му.
Според палестинския орган по водите 90% от прясната вода в Газа не е била годна за пиене, преди Израел да прекъсне водоснабдяването на региона.
Израел отправя остро предупреждение в момент, когато колони от израелски танкове се струпват на границата между Израел и Газа, а хиляди войници се подготвят за битка днес, тъй като нахлуването в разкъсвания от война анклав изглежда неизбежно.
Десетки хиляди израелски войници и десетки танкове и бронирани машини са разположени на границата в готовност за сухопътна атака срещу ивицата Газа, където терористите от Хамас държат в плен 203 заложници.
И днес Израел продължи да нанася непрестанни въздушни удари по Газа, като според ЦАХАЛ изтребителите им са поразили над 100 „оперативни цели“ на терористите от Хамас през нощта.
Ударите са унищожили тунелни шахти, складове за боеприпаси и десетки оперативни щабове, съобщиха от ЦАХАЛ.
Израел също така започна евакуация на северен израелски град в близост до ливанската граница, което е още един знак за предстояща сухопътна инвазия, която може да предизвика сътресения в целия Близък изток.
Двата милиона палестинци, блокирани в малкия анклав, където хиляди хора бяха убити, а цели градове бяха унищожени при израелските въздушни удари, сега се подготвят за инвазията, която се очаква да доведе до нови големи жертви.
Това се случва, след като в четвъртък израелският министър на отбраната Йоав Галант посети войниците, разположени по границата с Газа, и им каза, че скоро ще видят палестинския анклав „отвътре“.
Командир на пехотата в ЦАХАЛ заяви пред DailyMail.com в четвъртък, че са готови да нахлуят, като добави, че сред войниците му има „много високо ниво на оптимизъм“.
Лидерите на Израел са решени да освободят Газа от управниците на Хамас, дори ако това означава да преминат от къща на къща в операция, която може да продължи „години“ и да доведе до нови големи жертви сред палестинците.