В допълнение към най-богатия човек в света, чието нетно състояние е 251 милиарда долара, докладът посочва и други хора, които биха могли да достигнат статут на трилионери.
Илон Мъск е на път да стане първият трилионер в света до 2027 г., според нов доклад на група за проследяване на богатството.
Констатациите на Informa Connect Academy относно ръководителя на електромобила Tesla, частната ракетна компания SpaceX и платформата за социални медии X (преди Twitter) се основават на факта, че богатството на Мъск нараства със среден годишен темп от 110%. Той беше и най-богатият човек в света с нетно състояние от 251 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg, докато докладът на академията за 2024 г. Клубът на трилиона долара започна да се разпространява в петък.
Анализът на академията показа, че основателят на бизнес конгломерата Гаутам Адани от Индия ще стане вторият, който ще постигне статут на трилионер. Съобщава се, че това ще се случи през 2028 г., ако годишният темп на растеж остане 123%.
Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на технологичната компания Nvidia, и Праджого Пангесту, индонезийски енергиен и минен магнат, също могат да станат трилионери през 2028 г., ако траекториите им продължат. Бернар Арно, ръководител на LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton и третият най-богат човек в света с нетна стойност от около 200 милиарда долара, е на път да надмине трилион долара през 2030 г. – същата година като Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta.
Няколко компании са получили оценки за над 1 трилион долара. Berkshire Hathaway за последно оглави оценките в края на август, дни преди създателят й Уорън Бъфет да отпразнува 94-ия си рожден ден. Nvidia се присъедини към клуба от $1 трилион през май 2023 г. и достигна $3 трилиона през юни, което я прави втората по големина компания в света по това време, след Microsoft и пред Apple.
Въпреки това, както отбелязва CNBC, въпросът кой може да стане първият трилионер в света е от интерес за обществеността, откакто първият милиардер в света е коронясан през 1916 г. Това беше американецът Джон Д. Рокфелер, основателят и по това време най-големият акционер на Standard Oil.
Въпреки това очарование много учени смятат натрупването на огромно богатство за социално заболяване. Един доклад изчислява, че най-богатият 1% от хората произвеждат повече въглеродни емисии – основен двигател на продължаващата климатична криза – отколкото най-бедните 66%.