Дори начинаещ градинар може да направи така, че всяка орхидея в домашната цветна градина да изглежда като растение от изложба. Важно е да разберете, че само скъпите торове няма да ви помогнат да отгледате здрава и красива орхидея. Трябва да започнете с основите: избор на почва и саксии, планиране на режима на поливане, правилно осветление и избор на подходящи торове.
Тези 5 съвета за отглеждане на орхидеи ще помогнат на всеки градинар да отгледа орхидеи, от които няма да можете да откъснете очи.
Избор на саксии
В интернет можете да намерите много съвети, че орхидеите се нуждаят от саксии с голям брой дупки, разположени не само в дъното на саксията, но и на страничните стени. Всъщност, поради наличието на голям брой дупки, влагата се изпарява твърде бързо, което води до изсъхване на корените на орхидеята.
Ако вече имате саксии с много дупки, можете просто да ги запечатате.
Най-добрият вариант за орхидеи са двойните саксии, като вътрешната саксия е с крака с височина около 2 см. Като налеете вода във външната саксия, можете да забравите за поливането на орхидеите за около 2 седмици.
Също така е удобно да използвате прозрачни саксии за отглеждане на орхидеи, които ви позволяват да наблюдавате състоянието на кореновата система.
Саксията за орхидея се избира в зависимост от обема на кореновата система на растението.
Избор на почва
Орхидеите никога не трябва да се засаждат в обикновена почва за саксии.
Каква почва е подходяща за орхидеи:
- зеолит – 1 част;
- фина експандирана глина – 1 част;
- борови кори – 1 час.
- мъх сфагнум – 1/3 част.
Орхидеите също се справят добре, когато се отглеждат в чист мъх. В този случай обаче е важно да се спазват правилата за поливане, които ще бъдат разгледани по-долу.
Правила за поливане
Орхидеите не обичат преполиване. Ако има излишна влага, корените на растението започват да гният, което може да доведе до смъртта на орхидеята. Преди следващото поливане е важно да се уверите, че почвата е суха.
Корените на растението ще ви помогнат да разберете, че орхидеята се нуждае от поливане. Ако станат леки, време е да поливате растението.
Важно е да поливате орхидея, растяща в мъх, дозирано. Със скорост 30 милилитра вода на 250 милилитра почва.
Орхидеите не трябва да се пръскат, ако се спазват всички правила за поливане на това растение. Важно е да се следи състоянието на листата: те трябва да са еластични и сочни. Ако тургорът на листата намалее, можете периодично да пръскате листата с чиста вода.
Орхидеите понасят добре душ. Тази процедура обаче не е особено необходима, тъй като при правилно поливане и редовно хранене орхидеята ще се чувства страхотно. По този начин няма нужда да губите време за къпане на орхидеи.
Подхранване
Твърдението, че цъфтящите орхидеи не могат да се торят, е погрешно. Орхидеите също се нуждаят от торене по време на периода на цъфтеж, но дозата трябва да бъде намалена наполовина.
За подхранване на орхидеи се препоръчва да изберете специализирани минерални торове.
Място за отглеждане на орхидеи
Орхидеята е растение, което трябва да се пази от слънцето и течението. Первазът на прозореца не е най-доброто място за орхидеи, защото дори лекият вятър може да накара красивите цветя да паднат моментално.
Слънчевите лъчи могат да причинят изгаряния по деликатните листа. В северните райони орхидеите могат да бъдат поставени на слепи северни прозорци.
Орхидеите се чувстват най-удобно на осветени рафтове. За да могат да цъфтят активно, е необходимо да се инсталират мощни фитолампи от 80 W – 100 W.