Британската компания Space Solar възнамерява до 2030 г. да осигури на Исландия слънчева енергия от космоса. Успешното изпълнение на проекта може да се превърне в първата в света демонстрация на тази иновативна технология за възобновяема енергия.
Проектът, обявен на 21 октомври, се разработва от Space Solar, Reykjavik Energy и исландската инициатива за устойчивост Transition Labs. Като част от него до 2030 г. се планира да бъде изстреляна демонстрационна космическа електроцентрала, която ще предава на Земята 30 мегавата чиста енергия. Това е достатъчно за захранване на около 3000 домове.
Сателитът ще тежи 70,5 тона, ще има ширина около 400 метра (включително слънчевите панели) и ще бъде в средна околоземна орбита на височина от 2000 до 36 000 км.
До 2036 г. партньорите искат да изградят флот от шест от тези космически базирани слънчеви електроцентрали, способни да доставят гигавати чисто електричество на потребителите на Земята 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, независимо от времето. За да ги изстреля, Space Solar ще използва Starship. Всяко устройство ще бъде изстреляно с едно изстрелване и ще има модулна конструкция, което ще позволи създаването на космически електроцентрали с различни размери.
Според Space Solar разработването и производството на пилотната станция ще струва 800 милиона долара. Системата ще произвежда електричество на около една четвърт от цената на ядрената енергия – 2,25 милиарда долара за гигават – което ще я направи конкурентна на наземните възобновяеми източници. За разлика от фотоволтаичните и вятърните турбини на повърхността на Земята, орбиталните електроцентрали няма да страдат от престой – основен недостатък на традиционните възобновяеми енергийни източници. Те ще генерират електричество постоянно, независимо от времето на деня и метеорологичните условия.
В момента проектът търси места за изграждане на наземни приемни антени, които ще събират енергията, предавана като високочестотни радиовълни, и ще я преобразуват в електричество, което да се захранва в мрежата.
Редица страни, включително Япония и Китай, също планират да построят космически електроцентрали през следващите години. През февруари американската компания Virtus Solis обяви планове за изстрелване на космически демонстратор през 2027 г. Този проект също ще се основава на Starship и ще осигури около 1 мегават за потребителите на Земята.