Много хора изпитват известно влошаване на здравето си с повишаване или понижаване на температурата на въздуха. Това наистина ли се дължи на промени във времето?
Промяната на времето наистина ли влияе на вашето благосъстояние?
Съвременните изследвания показват, че метеочувствителността не е просто мит. Промените в атмосферното налягане, температурата и влажността могат да повлияят на физическото и психическото състояние на човека.
Систематичен преглед, публикуван през 2023 г., установи връзка между климатичните условия и болката при остеоартрит. По-специално, ниската температура, високата влажност и високото атмосферно налягане могат да увеличат болката при пациенти с остеоартрит.
Промените във времето могат да бъдат стресиращи за съдовата и автономната нервна система. Тялото не винаги има време да се адаптира и това предизвиква реакция под формата на болка, слабост или тревожност.
Почти 30% от населението на света страда от някакъв вид метеоропатия.
Метеочувствителността е повишена чувствителност на тялото към промени във времето: атмосферно налягане, влажност, температура, вятър. Това не е заболяване, но може да влоши хода на хроничните заболявания.
Симптомите на метеорологична чувствителност включват:
главоболие и мигрена
слабост, умора
нарушение на съня
болка в ставите или мускулите
промени в настроението, тревожност
колебания на кръвното налягане
Кой усеща промените във времето най-много?
Най-чувствителните към времето хора включват:
хора с мигрена
пациенти с остеоартрит, ревматизъм
лица със сърдечно-съдови заболявания
хора с тревожни разстройства
възрастни хора
понякога дори деца
Как да си помогнете
Важно е да разберете, че метеочувствителността не е болест, а състояние. Трябва да се лекуват само симптомите или основните заболявания.
Лекарят съветва да си водим дневник за времето и симптомите, да сме физически активни, да пием достатъчно вода и да спим 7-9 часа.