Зимният чесън привлича градинарите със своята непретенциозност и висок добив.
Въпреки това, за да получите висококачествена реколта, е необходимо да осигурите на чесъна подходящи условия. Най-важният елемент е правилно подбраната почва.
Оптимална почва за зимен чесън
Зимният чесън се нуждае от рохкава, плодородна почва с добра аерация. Най-подходящият вариант за него е глинеста или песъчлива почва.
Този състав позволява въздухът и влагата да се разпределят равномерно, което има положителен ефект върху развитието на кореновата система.
Ролята на киселинността на почвата
За правилния растеж на чесъна, нивото на киселинност на почвата играе ключова роля.
Идеалният индикатор е леко кисела или неутрална среда с рН в диапазона 6-7. При твърде кисела почва се препоръчва варуване, за да се неутрализира излишната киселинност.
Дренаж и влажност
Застоялата вода е изключително неблагоприятна за зимния чесън. За да се избегне гниене на корените, се препоръчва да се осигури висококачествен дренаж.
Почвата трябва да задържа влагата, но да не е прекалено влажна, тъй като чесънът предпочита умерена влага.
Торове и хранителни вещества
Плодородието на почвата е важен фактор за получаване на силни и големи глави чесън.
Препоръчва се почвата да се подготви предварително, като се добавят органични торове като угнил оборски тор или компост.
Чесънът реагира положително и на фосфорно-калиеви добавки, които стимулират образуването на големи скилидки.
Подготовка на почвата преди засаждане
Преди да засадите зимен чесън, трябва внимателно да подготвите почвата. Лехата се изкопава на дълбочина най-малко 25 см, като се отстраняват плевелите и големите камъни. 2-3 седмици преди засаждането се препоръчва почвата да се натори с органична материя и да се остави да се утаи.