Първият лош навик, от който диетолозите съветват да се отървете, е кафето и чаят сутрин. Киселото мляко, което мнозина смятат за идеалната закуска, също не се препоръчва. как така И ето го. Внимателно прочетете съветите на лекари и диетолози и се опитайте да промените навиците си.
Черен чай и кафе
Пиенето на гореща кофеинова напитка на празен стомах повишава киселинността, което стимулира отделянето на солна киселина в храносмилателния тракт. След хранене, напротив, можете да се поглезите с чаша кафе – източник на микроелементи и антиоксиданти.
Банани
Въпреки всички ползи от бананите за тялото, по-добре е да не ги включвате в сутрешната диета. Те са богати на магнезий, който при консумация на празен стомах се усвоява много бързо, което води до увеличаване на натоварването на сърдечно-съдовата система.
Цитрусови плодове
Киселините, съдържащи се в цитрусовите плодове, ако се приемат на празен стомах, могат да причинят киселини, а също и да доведат до алергии, гастрит или язва.
Сладкиши
Сутрин не трябва да прекалявате със сладкото: след като се събудите, панкреасът не е в състояние да произведе необходимото количество инсулин, ако има излишък от захар, което може да доведе до дисбаланс в киселинно-алкалния баланс.
Кифлички и кроасани
Трудно е да откажете ароматни печени продукти за закуска, но все пак си струва да го направите: маята, която е част от него, дразни стените на стомаха и може да предизвика образуване на газ в червата. Белият хляб също не е препоръчителен – всякакви продукти от тесто с мая не са полезни на гладно. Хлебните и брашнените изделия на празен стомах са пряк път към затлъстяването
Домати
Доматите са богати на танинова киселина, а на сутринта вече имаме повишена киселинност в стомаха след нощта, а доматите я повишават още повече, оттам и концентрацията на солна киселина. Оказва се, че стените на стомаха се възпаляват.
Газирани напитки
Газираните напитки също предизвикват дразнене на лигавицата и нарушават локалното кръвообращение, което прави храната по-трудна за смилане.
Краставици
На сутринта, когато все още не е произведено достатъчно количество стомашен сок, тялото отнема много време, за да разгради киселините, съдържащи се в краставиците. Това може да причини киселини и стомашен дискомфорт.
Ферментирали млечни продукти
За да бъдем честни, трябва да се каже, че ферментиралите млечни продукти не причиняват много вреда, когато се консумират на празен стомах, но ползите от тях са минимални. Киселото мляко на празен стомах не е толкова вредно, просто е безполезно. Сутрин след сън човешкият стомах има висока концентрация на солна киселина, а киселинната среда убива всички полезни лактобифидобактерии, които се съдържат в „живите“ ферментирали млечни продукти. Затова е по-добре да оставите киселото мляко, кефира и друго ферментирало мляко за лека закуска.
Сокове
Не се препоръчва да пиете сокове на празен стомах, защото това е изцеждане, лишено от фибри и ще получите удар на панкреаса. Освен това гладният организъм възприема сока като храна и започва да произвежда големи количества инсулин.
Пушене
Пушенето на празен стомах е много опасно. Тютюневият дим, навлизайки в стомаха, причинява развитие на гастрит, обостряне на язва на стомаха и дванадесетопръстника, проблеми с жлъчния мехур. Метаболизмът страда – намалява нивото на витамините В6, В12 и С.
Кафето с цигара е двойно вредно. Отделените смоли запълват тънките съдове, а кофеинът ги стеснява и губят еластичност. Този навик увеличава риска от инфаркт и инсулт. Кафето и цигарите са вредни за хора с високо кръвно.
Какво можете да ядете на празен стомах?
Започнете деня си със здравословна овесена каша, каша от елда или яйца. Овесените ядки покриват стомашната лигавица и също така съдържат фибри, които понижават холестерола. От своя страна кашата от елда стимулира храносмилателната система и обогатява организма с желязо, протеини и витамини. В допълнение, сутрин можете бързо да приготвите омлет, бъркани яйца или просто да сварите твърдо сварени или рохко сварени яйца, като получите здравословна и задоволителна закуска, която ще ви зареди с енергия за целия ден.
Тялото се нуждае от въглехидрати сутрин; то е устроено по такъв начин, че панкреасът работи много активно сутрин, произвеждайки инсулин и кортизол. Заедно те са отговорни за това клетките да получават енергия, а енергията е глюкозата. Затова сутрин се нуждаем от сложни въглехидрати – зърнени храни под формата на каши. А също – протеинови продукти (постно месо, омлети, гювечи), здравословни мазнини в масла, ядки, авокадо. Зеленият чай сутрин ще ви помогне да ускорите метаболизма и да ви ободри.