Малайзийците поддържат форма с проста, но ефективна диета, която съчетава традиционни ястия със съвременни принципи на здравословно хранене. Техният подход към храната се превърна не само в част от културата, но и в тайната на добрата физическа подготовка.
Какво е малайзийска здравословна чиния
Малайзийската здравословна чиния (MHP) е насока за еднократно хранене, разработена от Министерството на здравеопазването на Малайзия.
Той превръща диетичните препоръки от хранителната пирамида в ежедневни хранения, показвайки пропорциите на всяка група храни, които трябва да се консумират по време на едно хранене.
Струва си да следвате този принцип: представете си чинията си разделена на три части, напълнете половината със зеленчуци и плодове, една четвърт с въглехидрати, а останалата част с протеини.
Зеленчуци и плодове
Това трябва да са ярко оцветени зеленчуци и плодове, те трябва да съставляват половината от чинията, заемайки централно място.
Това се основава на многобройните ползи за здравето от зеленчуците и плодовете. Това е така, защото тези храни са пълни с витамини, антиоксиданти, минерали и фибри, които играят жизненоважна роля за поддържането на цялостното здраве.
Например, те могат да повишат имунитета, да подпомогнат храносмилането, да намалят риска от затлъстяване и да сведат до минимум риска от хронични заболявания, включително диабет, сърдечни заболявания и някои видове рак.
Червените зеленчуци и плодове, като червени чушки и диня, са добри източници на елагова киселина и ликопен (антиоксидант), които могат да намалят риска от рак.
Папаята е особено популярна сред малайзийците за отслабване . Този нискокалоричен продукт с високо съдържание на фибри подпомага храносмилането благодарение на своя ензим папаин. Изяждането на парче папая след хранене може да ви помогне да се почувствате удовлетворени, като същевременно поддържа естествените процеси на изгаряне на мазнини в тялото ви.
От друга страна, листните зеленчуци като горчица и спанак са богати на витамин К, който е добър за здравето на костите . Сини или лилави сортове като боровинки и патладжани са пълни с антоцианини, мощни антиоксиданти, които са полезни за здравето на мозъка и сърдечните заболявания.
Въглехидрати
Въглехидратите трябва да заемат една четвърт от вашата чиния, тъй като те могат да се разградят до глюкоза и да станат вашият основен източник на енергия.
В допълнение към захранването на физическата активност и правилното функциониране на органите, въглехидратите са жизненоважни за контролиране на нивата на кръвната захар и метаболизирането на инсулин, холестерол и мазнини.
Храни като хляб с квас, овесени ядки, кафяв ориз, пълнозърнести бисквитки и нишестени зеленчуци като картофи и сладки картофи са чудесен избор за включване на сложни въглехидрати във вашата диета.
Протеин
За да може тялото ви да използва протеини, те трябва да бъдат метаболизирани в най-простата си форма, аминокиселини. Тялото използва аминокиселини за изграждане и възстановяване на тъкани като мускули, кости, кожа и коса.
Аминокиселините се използват и за производството на ензими, хормони и антитела, които са критични за цялостното здраве и благосъстояние.
Животинските протеини са пълноценен източник на протеини, съдържащи всички основни аминокиселини , които могат да бъдат получени само от храната. Пилешко месо, риба, яйца и млечни продукти са някои от източниците на протеини.
Въпреки това, някои животински протеини, като преработено месо и червено месо, могат да бъдат с високо съдържание на наситени мазнини и холестерол. Когато се консумира в излишък, може да увеличи риска от здравословни проблеми като хипертония и инсулт.
Фасул, бобови растения, соеви продукти (тофу, темпе, едамаме), пълнозърнести храни, семена и ядки са хранителни източници, богати на растителни протеини.