Изборът на цветова схема за апартамент е отговорен процес, който влияе върху настроението и благосъстоянието на жителите.
На първо място, трябва да вземете решение за общия стил на интериора. Ако предпочитате класиката, тогава идеалният вариант ще бъде неутралните нюанси – бежово, светло сиво, топло бяло.
За привържениците на модерния интериор са подходящи ярки и богати цветове.
При избора на нюанси е важно да се вземат предвид характеристиките на стаята – към коя страна на света са обърнати прозорците, размерите на стаите.
По-добре е да декорирате малки стаи в светли цветове, което визуално ще разшири пространството.
Южните слънчеви стаи могат да бъдат украсени със студени нюанси на синьо, синьо, зелено – това ще даде мир и прохлада.
За хола е по-добре да изберете топли нюанси – жълто, теракота, златисто. Те създават уютна домашна атмосфера.
Спалнята е място за почивка и релаксация, така че спокойните неутрални тонове са подходящи тук – меко розово, лавандула, мента.
При избора на цветова схема е важно да се вземе предвид предназначението на всяка стая.
Например, за кухнята е по-добре да изберете светли нюанси, които визуално ще увеличат пространството и също така няма да станат твърде мръсни по време на процеса на готвене. Оптималните цветове за кухнята са бежово, ванилия и млечно.
Ако кухнята е комбинирана с хола, е позволено да се използват по-ярки и наситени цветове – жълто, теракота, кафяво.
Детската стая е място за игра и развитие на детето. Тук е важно да се създаде положителна атмосфера.
За деца под 3 години е по-добре да изберете неутрални пастелни цветове – праскова, мента, лавандула. За по-големите деца са оптимални по-ярки и весели цветове – лимон, лазурно, розово, лилаво.
Банята и тоалетната са мокри помещения, затова е по-добре основните нюанси да са в светла гама от синьо, зелено и бежово.
Могат да се добавят ярки цветове в детайлите – хавлии, килими, сапунерки. Това ще оживи интериора и ще създаде атмосфера на чистота и свежест.
При избора на цветова схема трябва да се вземе предвид и психологическото въздействие на нюансите. Например червеният цвят се свързва с енергия, страст и вълнение. Портокалът символизира радостта и положителните емоции.
Жълтото стимулира умствената дейност и насърчава концентрацията. Зеленото успокоява, облекчава напрежението и стреса.
Синият цвят представлява хармония и спокойствие. Лилавото се свързва с въображението и креативността.
По този начин добре обмислената цветова схема за всяка стая ще помогне за създаването на комфортна атмосфера в апартамента, ще подчертае индивидуалния стил на интериора и ще има благоприятен психологически ефект върху жителите.
Основното нещо е да се вземат предвид характеристиките на стаите, предназначението на помещенията и правилно да се комбинират нюанси в една композиция. Тогава апартаментът ще зарадва окото и ще създаде усещане за домашен уют.