т 50-те години на миналия век популярно изчисление на възрастта на кучето „в човешки години“ е, че една кучешка година е еквивалентна на седем човешки години. Въпреки че тази формула съществува от изненадващо дълго време, реалността не е толкова проста. Учените твърдят, че тази формула е безнадеждно остаряла.
Едно от обясненията за възникването на тази формула е, че съотношението 7:1 очевидно се основава на статистиката, че хората живеят около 70 години, а кучетата живеят около 10.
Въпреки това, като общо ръководство, Американската ветеринарномедицинска асоциация предоставя следната характеристика:
15 човешки години са равни на първата година от живота на средно голямо куче.
Втората година от живота на кучето се равнява приблизително на девет години от живота на човека.
И след това всяка човешка година ще бъде равна на около пет години за куче.
Как изследователите получават тези числа?
Има много различни фактори, които трябва да се вземат предвид, така че е невъзможно да се определи точно, но Американската ветеринарномедицинска асоциация заявява: „Котките и малките кучета обикновено се считат за „стари“ на седемгодишна възраст, но всички знаем, че те все още имат много живот пред себе си на тази възраст.
Кучетата от едрите породи са склонни да живеят по-кратко от дребните породи и често се считат за стари, когато достигнат 5 или 6-годишна възраст.
Класификацията „старши“ се основава на факта, че домашните любимци остаряват по-бързо от хората и ветеринарните лекари започват да забелязват повече проблеми, свързани с възрастта.
Противно на общоприетото схващане, кучетата не остаряват със скорост от 7 човешки години за всяка година кучешки години.“
Пример е немският дог. Средната продължителност на живота, според Клуба на американския дог, е около 7-10 години. Така един 4-годишен немски дог би бил вече на 35 години в човешки години. Отново имайте предвид, че това са груби оценки.
Националният център по здравна статистика не води регистър на кучетата. Вместо това има три основни източника на данни за тяхната дълголетие: застрахователни компании за домашни любимци, проучвания на клубове за породи и ветеринарни болници.
Защо дребните породи кучета живеят по-дълго от големите?
Този феномен озадачава учените от години и изследванията все още не са обяснили връзката между телесното тегло на кучето и продължителността на живота.
Най-общо казано, големите бозайници като слоновете и китовете са склонни да живеят по-дълго от малките като мишките. Така че защо малките кучета имат по-голяма средна продължителност на живота от големите породи?
Големите кучета остаряват с ускорени темпове и „животът им изглежда се отпуска с бързи темпове“, според изследователя Корнелия Краус, еволюционен биолог от университета в Гьотинген в Германия, в интервю за Inside Science.
Учените са стигнали до извода, че всеки 2 кг телесно тегло намалява продължителността на живота на кучето с около месец. Причината за това все още е неизвестна, въпреки че Краус предложи няколко теории, включително, че по-големите кучета могат да се поддадат на болести, свързани с възрастта, по-рано и че ускореният растеж на големите кучета може да доведе до по-голяма вероятност от анормален клетъчен растеж и смърт от рак.
Учените планират бъдещи проучвания, за да обяснят по-добре връзката между височината и смъртността.
Кучешката геронтология е процъфтяваща област, тъй като любителите на кучета се стремят не само да удължат времето, което прекарват със своите домашни любимци, но и да подобрят качеството на това време. Проектът за стареене на кучета изучава процеса на стареене при кучета, като използва геронтологични изследвания за „бавно стареене и насърчаване на здравословното дълголетие“.