Не винаги всичко в живота върви по план. Стресът, несигурността, всякакви трудности и разочарования понякога дърпат одеялото върху себе си, засенчвайки радостни събития и приятни емоции. Но какво да се прави, такъв е животът. Многолик, променлив, със своите тънкости и изненади. И само от нас самите зависи дали ще обърнем всичко, което се случва в наша полза или не.
89-годишният японски психиатър Накамура Цунеко сподели личния си опит и разказа в книгата си как да намерим спокойствие дори в най-трудните периоди. Спойлер: тя е сигурна, че спокойствието е не само липсата на проблеми, но и способността да бъдеш гъвкав и да вървиш напред, независимо какво.
Не подценявайте усилията си
Много от нас си задават въпроса: „Защо работя?“ . Накамура предлага да вземеш смелост и да дадеш прост отговор: „Работя, за да се изхраня . “ В това няма нищо срамно, отбелязва психиатърът. Личното израстване и грандиозните мечти като огромни замъци и флотилия от състезателни коли са, разбира се, прекрасни. Все пак първо трябва да задоволим основните си нужди.
Не се обръщайте назад към другите
Често се сравняваме с другите и се самобичуваме, което не е добре. Защо правя това? Накамура ви насърчава да се освободите от емоционалния товар под формата на разрушителни мисли и просто да бъдете себе си. „Думите „трябва да бъде така“ са като ненужен багаж “, казва тя. Фокусирайте се върху живота си, вашите постижения, желания и цели.
Оставете контрола
Не се опитвайте постоянно да държите всичко под контрол, защото не знаете в кой момент късметът ще ви се усмихне. Накамура е сигурен: „Шанс винаги ни се появява неочаквано . Отворете се към света, всичките му богатства и възможности и скоро ще разберете как понякога е прекрасно да се оставиш на течението и да не мислиш напред.
Не бездействайте
Ако преминавате през трудни моменти, най-важното е да не се паникьосвате и да спрете, казва Накамура. Колкото повече се фокусирате върху работата и други важни отговорности, толкова по-малко натрапчиви негативни мисли ще ви разсейват и завладяват. Не позволявайте на отчаянието да завладее психоемоционалното ви състояние.
Не се обричайте на самота
В трудни моменти общуването с близките играе специална роля. Срещи с партньора ви, срещи със съпричастни приятели и семейство и обеди с внимателни колеги могат значително да повишат настроението ви и да ви заредят с енергия. Споделете опита си с другите и не се страхувайте да се обърнете към тях за подкрепа.
Имайте приятни ритуали
За да запазите спокойствието си, също е много важно да се откъснете от работа, след като приключите всичките си работни задължения. „Не мислете за работа извън работно време “, съветва Накамура. Измислете ритуали, които ще ви помогнат да отпуснете ума и тялото си. Може да бъде всичко: вечерни разходки на чист въздух, четене на книги или гледане на прости комедии. Основното е, че се чувствате комфортно по време на процеса.
Намерете си хоби
Колкото повече хобита имате, толкова по-малко време имате за негативни мисли. „Научете нещо ново, спортувайте или намерете други приятни дейности “, препоръчва психиатърът. Присъединете се към книжен клуб, запишете се за групови уроци по йога, започнете да учите нов език – за щастие има от какво да избирате.
Ценете времето
И накрая, не забравяйте, че времето е най-добрият лечител. Не винаги действа мигновено, но все пак помага за излекуване на душата. И не забравяйте за основното правило за „времето“: не губете ценни минути за негативни мисли или тревоги за миналото. Изградете положителни преживявания и оставете времето да работи за вас, а не срещу вас.