В живота често възникват ситуации, когато казваме или чуваме думата „съжалявам“.
Въпреки това, не трябва да дарявате тази дума с всемогъщество: тя не е в състояние, сякаш с магия, да разреши всички възникнали проблеми. Понякога извинението всъщност може да влоши ситуацията, така че се опитайте да не прибягвате до методите за искане на прошка от тази статия – само ще я влошите.
Прехвърлете отговорността към обстоятелствата
Ако искате искрено да се извините, поемете отговорност не за себе си и не обвинявайте за постъпката си ретрограден Меркурий, луд шеф или неадекватен съсед, който ви е развалил настроението сутринта.
Прехвърлете отговорността на друг
Ако не искате напълно да развалите отношенията си с човека, когото сте обидили, никога не казвайте това: „Извинете, че викам. Но ти винаги си там, за да помогнеш.“
Издърпайте одеялото върху себе си
Когато се извинявате, не се увличайте твърде много, като описвате собственото си страдание. Историите за това как се тревожите и не ядете и не спите заради случилото се не са нищо повече от банална манипулация.
Опитва се да потуши конфликта
„Съжалявам и нека забравим за това“ – тази фраза също не е най-добрият вариант за извинение. Ако сте извършили сериозно престъпление (дори и не умишлено), това деяние ще се появи в паметта на жертвата повече от веднъж – просто му дайте време да приеме ситуацията.
Купете прошка
„Съжалявам. Този нов смартфон е за вас.“ Това може да каже само човек, който вече е счупил същия смартфон. Няма нищо лошо в подаръците, но има уловка, когато става дума за извинения. Може да останете с впечатлението, че човекът, който се извинява, не съжалява много за действията си. Той просто предлага компенсация, за да спечели прошка, и след това продължава да прави това, което е направил погрешно, защото извиненията са толкова лесни за купуване.