Ние се подготвяме за празника на Нова година предварително, опитвайки се да подредим масата така, че да има достатъчно за всички и дори повече. Традиционните лакомства включват изобилие от месни деликатеси, салата „Оливие“, херинга под кожено палто, желирано месо … Как да празнуваме празника в голям мащаб и да оцелеем от последствията от нощен гастрономически маратон, казва диетолог.
Правило 1
Никога не сядайте на новогодишната маса гладни. обядвайте. По-добре е да изберете протеиново ястие: например месна яхния с картофи, ориз с пиле и т.н.
Няма да сте гладни и ще ядете по-малко на празничния празник. Кисело мляко, извара, кефир ще помогнат на стомаха ви. Откажете се от брашното!
Правило 2
Изберете конкретен вид напитка, която ще пиете на празника. По-добре е да се ограничите до един вид напитка. Добре е да е сухо бяло вино или шампанско. Никога не смесвайте напитки!
Правило 3
Пийте много вода! Това ще намали нивото на алкохол в кръвта ви, ще предотврати дехидратацията и ще помогне за елиминирането на токсините. Водата трябва да е обикновена, не газирана. Газирани напитки и алкохол не се смесват! Въглеродният диоксид насърчава абсорбцията на алкохол в кръвта, което води до бързо опиянение.
Правило 4
Изключете сладките плодове Когато се смесват с мазни и месни ястия, те ще създадат благоприятна среда за ферментация. И вие сте гарантирани оригване, подуване и болка.
Правило 5
Яжте по-малко, но по-често. Изберете леки салати на празничната трапеза.
Препоръчвам салати с чери домати, моцарела и рукола, с дресинг от лимонов сок, зехтин и гръцко кисело мляко. Или салата с морски дарове и смес от видове марули – ромен, спанак, айсберг, родичио с лимонов сок. Салатите с майонеза са много засищащи и трудно смилаеми! Основното ястие на празничната трапеза може да бъде печена риба (щука, кохо пъстърва, есетра), пиле (например пълнено или печено със зеленчуци), пуешко, телешко. Диетологът съветва
винаги да давате предпочитание на протеинови храни, печени или варени зеленчуци и билки по време на празнична трапеза!
Всичко това премахва максимално токсините от тялото. Не се препоръчва да ядете чесън, хрян, горчица, кисели чушки, оцет – всичко това забавя окисляването на алкохола!
Правило 6
Използвайте продукти, които подпомагат храносмилането На вашата празнична трапеза може да има кисели плодови напитки, компоти, плодове, кимчи, кисело зеле
Правило 7
Не седи на едно място. Схемата е проста: мускулите работят, тялото увеличава консумацията на енергия, токсините се изгарят по-добре, алкохолът напуска кръвта по-бързо. Затова се движете повече… Танцувайте, участвайте в състезания, просто излезте навън, дишайте мразовития въздух, играйте игри на открито, снежни топки, бягайте в снега. Основното нещо е да не седите на масата през цялото време!
Правило 8
Винаги спазвайте умереност във всичко!